RAPORT

Pogarda

Fundacja otrzymała zamek. W radzie Dulkiewicz, Sutryk i Kowal

Nawodny zamek w Wojnowicach to piękna posiadłość (fot. Wikipedia/Sławomir Milejski, arch.PAP/Jan Dzban/Aleksander Koźmiński/Mateusz Marek)
Nawodny zamek w Wojnowicach to piękna posiadłość (fot. Wikipedia/Sławomir Milejski, arch.PAP/Jan Dzban/Aleksander Koźmiński/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu to fundacja założona w 2001 r. Jak informuje, od 2014 r. jest właścicielem zamku w Wojnowicach. W radzie organizacji znajdują się liczni politycy współpracujący z Platformą Obywatelską: Paweł Kowal, Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk.

Premier podarował z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł fundacjom pomagającym niepełnosprawnym

Premier Mateusz Morawiecki przekazał z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł kilkunastu fundacjom i stowarzyszeniom pomagającym niepełnosprawnym –...

zobacz więcej

Media sprzyjające opozycji opisały sprawę 12 nieruchomości, które dzięki dotacjom z Ministerstwa Edukacji i Nauki kupują obecnie organizacje i fundacje (więcej TUTAJ).


Internauci przypominają więc, że wspieranie w ten sposób różnych stowarzyszeń działających na rzecz kultury nie jest niczym nowym. W sieci rozpowszechniają m.in. historię z 2014 r., gdy ówczesny minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński (prominentny polityk Platformy Obywatelskiej) przekazał zamek (jako darowiznę) fundacji Kolegium Europy Wschodniej.„Zapewne potrzebowała prestiżowego miejsca na organizację konferencji naukowych, wystaw, prezentacji... Prawda? No nie bardzo, niestety. W historycznym zamku na wodzie w Wojnowicach spółka należąca do Fundacji Kolegium Wschodnie prowadzi hotel” – piszą użytkownicy sieci.


Dodają, że na stronie internetowej fundacji w zakładce „Zamek Wojnowice” brak jakichkolwiek informacji i jest ona pusta, ale w części „Rada” widnieje lista 23 nazwisk. Są tam m.in..: Adam Boniecki MIC (były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”), Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska), Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia), Paweł Kowal (poseł na Sejm RP), Cezary Przybylski (marszałek województwa dolnośląskiego), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), Urszula Doroszewska (ambasador RP w Wilnie), Jarosław Obremski (wojewoda dolnośląski).


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej