RAPORT

Pogarda

Austria wydala rosyjskich dyplomatów. Chodzi o szpiegostwo?

Kolejni rosyjscy dyplomaci ze statusem persona non grata (fot. Shutterstock/Ink Drop)
Kolejni rosyjscy dyplomaci ze statusem persona non grata (fot. Shutterstock/Ink Drop)

Najnowsze

Popularne

Czterej rosyjscy dyplomaci zostali uznani za osoby niepożądane z powodu zachowania niezgodnego z zasadami umów międzynarodowych – poinformowało austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dwóch pracowało w ambasadzie, a kolejnych dwóch w wiedeńskiej siedzibie ONZ.

Skandaliczne słowa szefa MSZ Austrii. Broni Rosji, krytykuje Polskę. Jest stanowisko Ukrainy

– Architektura bezpieczeństwa będzie musiała w przyszłości uwzględniać Rosję – oznajmił w poniedziałek w Paryżu szef MSZ Austrii Alexander...

zobacz więcej

Zachowanie niezgodne z zasadami umów międzynarodowych to powód często przywoływany w sprawach o szpiegostwo – skomentowała przyczynę wydalenia dyplomatów Agencja Reutera.


Dyplomaci otrzymali nakaz opuszczenia Austrii do środy, 8 lutego.


Podobną liczbę Rosjan z przedstawicielstw dyplomatycznych na swoim terytorium Wiedeń usunął w kwietniu ubiegłego roku. Cześć z nich to przedstawiciele Moskwy w międzynarodowych instytucjach, których siedziby są w Wiedniu.


W samej ambasadzie Rosji w Wiedniu pracuje około 60 rosyjskich dyplomatów. W międzynarodowych organizacjach – kilkudziesięciu.


Zobacz także: Prezydent o wypowiedzi szefa MSZ Austrii: To rozbijanie europejskiej jedności


Wiedeń prowadzi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę politykę unikania zadrażniania stosunków z Moskwą. Wraz z podobnie zachowującymi się Węgrami ostatnio sprzeciwił się dostarczaniu broni Ukrainie. Stwierdził, że prowadzi to do eskalacji wywołanej przez Rosję wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej