RAPORT

Pogarda

Były premier Kazimierz M. skazany. Ujawniamy wyrok sądu

Kazimierz M. skazany (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński)
Kazimierz M. skazany (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński)

Najnowsze

Popularne

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli – ustalił portal tvp.info. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych.

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu premierowi Kazimierzowi M.

Warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu premierowi Kazimierzowi M. – potwierdził portal tvp.info. Były polityk...

zobacz więcej

Na początku stycznia warszawska prokuratura informowała o skierowaniu przeciwko Kazimierzowi M. aktu oskarżenia. 

 

Były premier został oskarżony o to, że „uchylał się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości wyrokami sądu na rzecz pokrzywdzonej”. Zarzut obejmuje okres od 22 listopada 2021 roku do 18 listopada 2022 roku. Pokrzywdzoną w tej sprawie jest była żona Kazimierza M. – Izabela. 

 

M. decyzją sądu miał płacić swojej byłej żonie 4 tys zł. Niedawno sąd podwyższył jednak tę kwotę o 500 zł. 

 

Jak ustalił portal tvp.info, w połowie stycznia Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał w tej sprawie wyrok nakazowy bez konieczności przeprowadzenia rozprawy. „Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości” – wynika z Kodeksu postępowania karnego. 

Portal tvp.info potwierdził w Sądzie Okręgowym w Warszawie, że wyrok zapadł 19 stycznia. „Postępowanie znajduje się na etapie doręczenia odpisu wyroku stronom, co nie pozwala aktualnie na udzielenie informacji co do treści orzeczenia” – odpowiedziała nam sekcja prasowa tego sądu. 

  

Były premier skazany


Jednak, jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, sąd uznał Kazimierza M. winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony w okresie od 22 listopada 2021 roku do 18 listopada 2022 roku. Sąd orzekł, że były premier „spowodował zaległość stanowiącą równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych”. 

 

Sąd skazał Kazimierza M. na karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Były premier musi też zapłacić 320 zł na rzecz Skarbu Państwa za koszty postępowania. 


To nie pierwsze takie problemy ekspolityka. W listopadzie 2019 roku stołeczna prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu premierowi właśnie w związku z niepłaceniem alimentów. We wrześniu 2022 r. uprawomocnił się wyrok sądu, który uznał, że były polityk od sierpnia 2017 r. do maja 2020 r. nie zapłacił byłej żonie kwoty 136 tys. zł. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej