RAPORT

Pogarda

„Bild” o Morawieckim: Najtwardszy sojusznik Ukrainy w wojnie z Rosją

Niemiecki dziennik o premierze Mateuszu Morawieckim (fot. arch.PAP/UKRINFORM)
Niemiecki dziennik o premierze Mateuszu Morawieckim (fot. arch.PAP/UKRINFORM)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki dziennik „Bild” pisze, że premier Mateusz Morawiecki jest uważany za najtwardszego sojusznika Ukrainy w wojnie z Rosją, a także za najostrzejszego krytyka rządu federalnego.

Iskander zniszczył blok w Kramatorsku. Tak się zaczyna ofensywa?

Najeźdźcy intensyfikują działania na froncie, a także zwiększają ostrzały obiektów cywilnych. Według ukraińskich władz wróg przygotowuje się do...

zobacz więcej

W wywiadzie dla „Bilda” szef polskiego rządu powiedział, że planem Putina i jego ludzi, takich jak Walerij Gierasimow, czyli nowy głównodowodzący armii rosyjskiej, jest okrążenie Ukrainy


„Przygotowując te wszystkie plany, prawdopodobnie (...) musi zaatakować z dwóch lub trzech różnych kierunków” – mówił Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem dlatego właśnie nie można wykluczyć rosyjskiego ataku z terenu Bialorusi, którego celem będzie okrążenie Kijowa od zachodu.


Polski premier powiedział, że według informacji ukraińskich, kolejna rosyjska ofensywa rozpocznie się najpewniej w marcu lub kwietniu i będzie „bardzo ostra”. „(Putin) powołał i zmobilizował wielu nowych żołnierzy, około 200 000 do 250 000 nowych żołnierzy. (...) Nie wolno nam zapominać, że zasoby Rosji są naprawdę duże i mają głębokie kieszenie, (...) dużo amunicji, dużo broni i dużo ludzi” – podkreślił Mateusz Morawiecki. 
 

Morawiecki o nieufności wobec Niemiec


Odnosząc się do polityki Niemiec powiedział, że „rok temu było duże zaufanie do Niemiec ze strony wielu innych krajów”. „A teraz to wahadło przechyliło się w stronę nieufności. Zwłaszcza w rodzinie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także członków Unii Europejskiej” – mówił.


Premier zwrócił uwagę, że Niemcy „mają potencjał, by udzielić znacznie większego wsparcia niż dotychczas, mają władzę decyzyjną w Unii Europejskiej, mają pieniądze dla Ukrainy, mają władzę dyplomatyczną…”. Odnosząc się do kwestii dostawy myśliwców na Ukrainę premier RP powiedział, że gdyby była to decyzja całego NATO, byłby za rozmieszczeniem myśliwców.


„To musi być decyzja NATO i nie tylko Polska, ale wiele innych krajów musi w niej uczestniczyć” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej