RAPORT

Pogarda

ABW reaguje na fake news „Wyborczej”. „Kolejna, celowa manipulacja"

ABW domaga się od Agory sprostowania (fot. Shutterstock/Konektus Photo, arch.PAP/ Jacek Turczyk)
ABW domaga się od Agory sprostowania (fot. Shutterstock/Konektus Photo, arch.PAP/ Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

„Gazeta Wyborcza” kontynuuje podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących śmierci funkcjonariusza ABW Michała M. To „kolejna manipulacja, oparta o wyimaginowane tezy, które dezinformują i wprowadzają w błąd opinię publiczną”, bezcześci pamięć o zmarłym funkcjonariuszu i narusza dobre imię ABW – podaje Agencja w oświadczeniu. Dodaje, że będzie się domagała sprostowania.

„GW” łączy Obajtka ze śmiercią funkcjonariusza ABW. Prawnik szefa Orlenu prostuje

Łączenie Daniela Obajtka ze śmiercią funkcjonariusza ABW opisywaną przez „Gazetę Wyborczą” jest całkowicie nieuprawnione – przekazał w oświadczeniu...

zobacz więcej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała w komunikacie, że „Gazeta Wyborcza” podaje nieprawdziwe informacje o śmierci funkcjonariusza ABW Michała M. mimo opublikowania sprostowania, które wynikało z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2022 r. Wyrok ten jednoznacznie potwierdził nieprawdziwość informacji podawanych w tej sprawie przez „Gazetę Wyborczą” w artykule z dnia 26 maja 2021 r.


Odnosząc się do niezgodnych z prawdą stwierdzeń w artykule Wojciecha Czuchnowskiego z 1 lutego „Śmierć oficera ABW. Obajtek w cieniu tragedii”, poinformowała:


„Nieprawdą jest, że Michał M. był podwładnym płk. Radosława Żebrowskiego, wymienieni nigdy też nie pracowali w jednej jednostce organizacyjnej ABW. Wbrew twierdzeniom W. Czuchnowskiego opisywane w artykule spotkanie nigdy nie miało miejsca, co więcej, Michał M. nigdy nie był w gabinecie płk. Radosława Żebrowskiego. Płk R. Żebrowski odszedł ze służby na własną prośbę w związku z nabyciem pełnych praw emerytalnych. Rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby został wydany 16 kwietnia 2021 r., tj. ponad miesiąc przed opisywanym tragicznym zdarzeniem”.


Zobacz także: Orlen prostuje fake news „Wyborczej”. „Całkowicie nieprawdziwa informacja”

Portal Agory promuje prostytucję. Madajczak się tłumaczy

„Praca jak każda inna” – tak brzmi tytuł artykułu opublikowanego na portalu gazeta.pl, w którym autor tekstu zebrał historię kilku prostytutek....

zobacz więcej

Dodała także, że poświadczenie bezpieczeństwa, które upoważnia do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „Poufne”, zostało wydane Danielowi Obajtkowi 16 września 2019 r., a więc prawie dwa lata przed tragiczną śmiercią Michała M.


„Brak zatem faktycznych podstaw do łączenia tragicznej śmierci Michała M. z osobą Daniela Obajtka” – podkreśliła Agencja.


Dodała, że artykuł „Gazety Wyborczej” jest „celową, kolejną manipulacją, opartą o wyimaginowane tezy, które dezinformują i wprowadzają w błąd opinię publiczną”, a dziennikarz „GW” „w haniebny sposób wykorzystuje fakt tragicznej śmierci Michała M., de facto bezczeszcząc pamięć o Nim, a jednocześnie narusza dobre imię ABW i jej funkcjonariuszy”.


Zobacz także: Agora chce utajnić proces przed sądem pracy. Wytoczył go były pracownik


Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po raz kolejny skieruje wniosek o nakazanie opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej