RAPORT

Pogarda

Kometa w pobliżu Ziemi. Pogoda nie sprzyja obserwacji

Kometa nazywana jest zieloną, ze względu na wyjątkowy kolor jej warkocza (fot. Shutterstock/Ahmed Alqallaf)
Kometa nazywana jest zieloną, ze względu na wyjątkowy kolor jej warkocza (fot. Shutterstock/Ahmed Alqallaf)

Najnowsze

Popularne

W pobliżu Ziemi przelatuje kometa C/2022 E3 (ZTF). Na polskim niebie najlepiej widoczna będzie w czwartek. Ale obserwacjom nie sprzyja pogoda – według IMGW niebo nad Polską będzie zachmurzone.

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie można ją zobaczyć przez lornetkę

Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która jest już na granicy widoczności gołym okiem. Kometę można w tej chwili zobaczyć w...

zobacz więcej

Obiekt nazwany C/2022 E3 (ZTF) to kometa długookresowa, odkryta dzięki przeglądowi nieba o nazwie Zwicky Transient Facility 2 marca 2022 r. Miała wtedy jasność 17,3 magnitudo i znajdowała się 640 mln km od Słońca. Początkowo przypuszczano, że to planetoida, ale potem odkryto jej kometarny charakter. 


Jako kometa okresowa C/2022 E3 (ZTF) pojawia się cyklicznie.


– Wyróżnia ją fakt, że zbliża się do Słońca tylko raz na 50 tys. Lat – mówi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Komicznej. C/2022 E3 budzi duże zainteresowanie, ponieważ ostatnio odwiedziła okolice Ziemi w epoce kamienia łupanego, kiedy na Ziemi żyli jeszcze neandertalczyczy czy denisowianie.


Obserwacja nieba 


Na polskim niebie najlepiej widoczna będzie 2 lutego. Jej dostrzeżenie gołym okiem możliwe jest w przypadku nocnego nieba, które nie jest rozświetlone sztucznymi światłami.


Dla obserwacji ważna jest również pogoda; niebo w czwartek będzie jednak zachmurzone. W razie chwilowej poprawy warunków łatwiej będzie ją wypatrzeć przy pomocy lornetki na statywie albo małego teleskopu. 

Świetliste widowisko na niebie. Kometa Swan zbliża się do Ziemi

Kometa Swan przybliża się do Ziemi, zostawiając za sobą świetlisty ogon. Jeśli nie rozpadnie się w najbliższym czasie, to jeszcze w maju na...

zobacz więcej

Kometa przemieszcza się; teraz jest widoczna w konstelacji Żyrafy.


Przez punkt swojej orbity położony najbliżej Słońca kometa przeszła 12 stycznia w odległości 166 mln km. 5 i 6 lutego kometa będzie przemieszczać się w okolicach jasnej gwiazdy Kapella, 10 i 11 lutego będzie przechodzić na niebie w pobliżu Marsa (w odległości 1,5 stopnia), a od 13 do 15 lutego przejdzie na tle gromady otwartej Hiady, w pobliżu jasnej gwiazdy Aldebaran.


Wpływ komet na Ziemię


Informacje o położeniu i jasności komety można znaleźć np. na tej stronie albo uzyskać z programów komputerowych typu planetarium (np. darmowe Stellarium, powszechnie używane przez miłośników astronomii) lub stosownych aplikacji mobilnych. 


Uważa się, że komety miały ogromny wpływ na wygląd naszej planety. Jedna z teorii zakłada, że większość wody w oceanach pochodzi właśnie z jąder kometarnych.

NASA i Izraelska Agencja Kosmiczna razem w misji na Księżyc w 2025 r.

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz Izraelska Agencja Kosmiczna (ISA) podpisały w środę w Tel Awiwie porozumienie o współpracy w sprawie...

zobacz więcej


– Kiedy miliardy lat temu miliony komet ustawicznie bombardowały Ziemię, zawarty w nich lód ulegał roztopieniu zasilając środowisko w wodę – wyjaśnia Rudź.


Zaznacza jednocześnie, że teoria ta nie została potwierdzona. To jednak niejedyna teoria, którą wysunęli badacze.


– Według niektórych naukowców potwierdzona zawartość związków organicznych znajdujących się na powierzchni komet sugeruje, że mogły one dostarczyć na Ziemię pierwotne cegiełki życia, które w wyniku ewolucji dały początek życia komórkowego – mówi ekspert.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej