RAPORT

Pogarda

NASA i Izraelska Agencja Kosmiczna razem w misji na Księżyc w 2025 r.

Misja ma wystartować w 2025 r. (fot. Shutterstock/Elena11)
Misja ma wystartować w 2025 r. (fot. Shutterstock/Elena11)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz Izraelska Agencja Kosmiczna (ISA) podpisały w środę w Tel Awiwie porozumienie o współpracy w sprawie misji na Księżyc, poinformowała ISA na Twitterze. Jak informują izraelskie media, Izrael ma otrzymać pełne wsparcie amerykańskiej agencji kosmicznej w misji Beresheet2, która ma wystartować w 2025 r.

Awaria Teleskopu Jamesa Webba. Jak poważna?

Jeden z instrumentów Teleskopu Jamesa Webba przestał reagować na sygnały. Inżynierowie pracują nad naprawą usterki – informuje TVP Nauka.

zobacz więcej

„Porozumienie zostało podpisane podczas 18. Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej, która odbywa się w Tel Awiwie” – wynika z informacji przekazanej przez Izraelską Agencję Kosmiczną. 

 

„Dokument został podpisany przez zastępcę szefa NASA Roberta D. Cabanę i dyrektora generalnego ISA Uri Orona. Przewiduje, że amerykańska agencja kosmiczna zapewni pełne wsparcie izraelskiej misji” – napisał dziennik „The Jerusalem Post”. 

 

Projekt Beresheet jest chlubą nauki i technologii Izraela – powiedział podczas podpisywania porozumienia izraelski minister nauki i technologii Ofir Akunis, cytowany przez „TJP”.


– Współpraca z NASA jest kolejnym świadectwem doskonałych stosunków między Izraelem a USA oraz intensyfikacji współpracy w kwestiach naukowych i technologicznych – mówił minister. 

Gazeta przypomina, że porozumienie jest kontynuacją współpracy z 2019 r. NASA i ISA pracowały wówczas razem podczas pierwszej misji Beresheet. Wystrzelono wtedy sondę, która wprawdzie dotarła na orbitę Księżyca, ale utracono z nią kontakt. Rozbiła się o powierzchnię Srebrnego Globu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej