RAPORT

Pogarda

Światowy Dzień Mokradeł. W Polsce mamy te najcenniejsze

Biebrzański Park Narodowy (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Biebrzański Park Narodowy (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

„Już czas na przywrócenie mokradeł” to tegoroczne hasło obchodzonego 2 lutego Światowego Dnia Mokradeł. Przypominają o tym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i parki narodowe, m.in. Biebrzański, który chroni należące do najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych.

Bambusowa uczta bliźniaczych pand [WIDEO]

Berlińskie zoo opublikowało nagranie, na którym widać bliźniacze pandy Pita i Paule’a, które uczestniczyły w bambusowej uczcie. Pracownicy ogrodu...

zobacz więcej

Dzień mokradeł zwraca uwagę na znaczenie obszarów podmokłych na całym świecie i zachęca do edukacji na ten temat. Jest obchodzony w rocznicę podpisania w 1971 r. w Ramsar w Iranie międzynarodowej konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych.


Podpisało ją ponad 170 państw, w tym Polska. W naszym kraju Światowy Dzień Mokradeł jest obchodzony od 2002 r. 

 

W materiałach na tegoroczny dzień mokradeł GDOŚ informuje, że w ciągu ostatnich 50 latach degradacji uległo lub zanikło 35 proc. mokradeł na świecie; według organizacji należy ten trend odwrócić. Na tę potrzebę zwraca uwagę hasło obchodów w 2023 r. 

 

„Tegoroczny temat podkreśla pilną potrzebę priorytetowego traktowania rekultywacji mokradeł” – wskazała GDOŚ. „Wzywa się wszystkich do podjęcia kroków w celu ożywienia i przywrócenia zdegradowanych terenów podmokłych” – zaznaczono w celach tegorocznej kampanii. 

 

W materiałach edukacyjnych kampanii podano, że mokradła są osuszane m.in. na potrzeby terenów pod budownictwo miejskie czy rolnictwo. Ich niszczenie niesie jednak negatywne skutki np. dla ptaków wodno–błotnych.Uwaga na zwierzęta na drogach! Policja apeluje do kierowców

Podlaska policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach w związku z zimową migracją zwierząt, które mogą nagle wejść lub wbiec na jezdnię....

zobacz więcej

Co trzeciemu gatunkowi słodkowodnemu oraz 25 proc. wszystkich gatunków wodno-błotnych grozi wyginięcie z powodu zanikania terenów podmokłych” – podkreślono, zachęcając do edukacji i działań, które będą zapobiegać zanikaniu mokradeł.


Wskazano, że odtwarzanie obszarów bagiennych oznacza zwiększanie bioróżnorodności, uzupełnianie zasobów wody, większą ochronę przed powodziami i sztormami, lepszą turystykę i wypoczynek, a także mniejszą emisję gazów cieplarnianych.

 

Organizatorzy kampanii na dzień mokradeł zachęcają do edukowania na ten temat młodych ludzi. Stara się to robić przy różnych okazjach m.in. Biebrzański Park Narodowy.


Jak podkreśliła reprezentująca go Beata Głębocka, największy pod względem obszaru park narodowy w Polsce od 1995 r. wpisany jest na listę siedlisk konwencji Ramsar, czyli najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na świecie. 

 

„Bagna to nie tylko banki bioróżnorodności"


„Właśnie te środowiska, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na ziemi. Bagna to nie tylko banki bioróżnorodności. Magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody. Wpływają korzystnie na nasz klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają niekorzystne ocieplanie się klimatu globalnego” – poinformowała Głębocka. 

 

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Biebrzański Park Narodowy w ostatnich dniach organizował specjalną wycieczkę terenową. Z kolei w Narwiańskim Parku Narodowym, również wpisanym na listę siedlisk konwencji Ramsar, w sobotę, 4 lutego będzie pokazywany film: „Narew – od źródeł do ujścia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej