RAPORT

Pogarda

Krwawe rządy. Stosowanie kary śmierci w Arabii Saudyjskiej rośnie lawinowo

Rosnąca liczba egzekucji jest kryzysem, którego społeczność międzynarodowa nie może ignorować (fot. Sushil Kumar/Hindustan Times via Getty Images)
Rosnąca liczba egzekucji jest kryzysem, którego społeczność międzynarodowa nie może ignorować (fot. Sushil Kumar/Hindustan Times via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Liczba egzekucji przeprowadzanych przez Arabię Saudyjską prawie się podwoiła pod rządami Muhammada ibn Salmana – wynika z raportu European Saudi Organisation for Human Rights. Ostatnie sześć lat należy do najbardziej krwawych we współczesnej historii tego kraju.

W Arabii Saudyjskiej wykonano wyrok śmierci. Skazańca ukrzyżowano

Mężczyzna oskarżony o terroryzm został skazany i ukrzyżowany w Arabii Saudyjskiej. Jak podała miejscowa Rada Ulemów, wyrok i egzekucję wykonano...

zobacz więcej

Od 2015 r. wykonuje się średnio 129 egzekucji rocznie – wyliczają autorzy raportu opublikowanego przez ABC News. Z analizy wynika, że pod rządami saudyjskiego następcy tronu, księcia Mohammeda ibn Salmana i jego ojca średnia liczba egzekucji wzrósł o 82 proc., mimo że kraj ten przedstawia światu modernizujący się wizerunek. 

 

Raport przygotowały – European Saudi Organisation for Human Rights (ESOHR) i organizacja charytatywna Reprieve. Wskazuje on, że liczba roczna egzekucji wzrosła ze średniej 70,8 w latach 2010-14 do 129,5 rocznie od 2015 r., kiedy do władzy doszedł obecny król i następca tronu.  


Kryzys, którego nie można ignorować 


Autorzy analizy wskazują, że karę śmierci stosuje się także wobec nieletnich mimo oficjalnych zaprzeczeń i wyliczają, że od 2015 r. w Arabii Saudyjskiej wykonano ponad 1 tys. takich egzekucji.

 

Raport zwraca też uwagę na coraz częstsze masowe egzekucje, jak rekordowa liczba 81 osób straconych jednego w marcu 2022.


Dyrektor Reprieve Maya Foya wskazuje, że rosnąca liczba egzekucji w Arabii Saudyjskiej jest kryzysem, którego społeczność międzynarodowa nie może dalej ignorować.

Masowa egzekucja w Arabii Saudyjskiej. Ścięto 47 osób oskarżonych o terroryzm

47 osób skazanych za terroryzm ścięto w Arabii Saudyjskiej – poinformowało w sobotę tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ofiar masowej...

zobacz więcej

ABC News podkreśla, że organizacje zajmujące się prawami człowieka od dawna wyrażają zaniepokojenie, że społeczność międzynarodowa lekceważy przestrzeganie praw człowieka w królestwie na rzecz interesów ekonomicznych i geopolitycznych.


Odpowiedź Arabii Saudyjskiej 



W oświadczeniu na ten temat ambasada Arabii Saudyjskiej w Londynie stwierdza, że inne kraje na całym świecie stosują karę śmierci według własnego uznania.


„Ponieważ szanujemy ich prawo do określania własnych praw i zwyczajów, mamy nadzieję, że inni będą szanować nasze suwerenne prawo do podążania za naszymi własnymi wyborami sądowniczymi i legislacyjnymi” – napisano w oświadczeniu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej