RAPORT

Pogarda

Osiem osób zatrzymanych za wyłudzenie unijnych dotacji. Ogromna kwota

W tej sprawie podejrzanych jest już 35 osób (fot. policja.pl)
W tej sprawie podejrzanych jest już 35 osób (fot. policja.pl)

Najnowsze

Popularne

Policjanci z Radomia i Lublina zatrzymali osiem kolejnych osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia pieniędzy z Agencji Modernizacji i Rolnictwa przez przedstawicieli kilku grup producenckich żywności – poinformowała portal tvp.info Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Do tej pory zarzuty obejmujące wyłudzenie 400 mln zł usłyszało już 35 osób.

Były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL Rafała Baniaka – wynika z ustaleń...

zobacz więcej

Do zatrzymań członków zarządu jednej z grup producenckich i przedsiębiorców, którzy wystawiali nierzetelne faktury VAT, doszło pod koniec stycznia. 


Zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczą wyłudzenia prawie 135 mln zł i usiłowania wyłudzenia ponad 35 mln zł unijnych dotacji m.in. przy użyciu nierzetelnych faktur VAT. Troje z podejrzanych figurowało na fakturach jako producenci rolni i sprzedający produkty rolne grupie producenckiej, mimo że faktycznie nie byli producentami rolnymi – podaje siedlecka prokuratura.


Przedsiębiorcy wystawiali na rzecz grupy producenckiej nierzetelne faktury mające dokumentować transakcje gospodarcze, które nie miały miejsca, bądź ich koszty był zawyżony np. inwestycje budowalne. – Tego typu zabiegi pozwalały grupie producenckiej na otrzymywanie dotacji unijnych w oparciu o koszty widniejące na wystawianych fakturach – dodają śledczy.


Na wniosek prokuratora dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano dozory policji i poręczenia majątkowe.

Podejrzany o zabójstwo na Nowym Świecie w rękach policji [WIDEO]

Stołeczni policjanci zatrzymali 28-letniego Łukasza G., jednego z podejrzanych o zabójstwo 29-latka na Nowym Świecie w Warszawie. Mężczyzna wpadł w...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie wyłudzenia 400 mln zł


Śledztwo zostało wszczęte w październiku 2017 r. w wyniku zawiadomienia Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.


Postępowanie objęło również działalność w latach 2007-15 pięciu grup producenckich żywności i wyłudzenia mienia m.in. na szkodę Agencji Modernizacji i Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 mln zł.


Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty m.in. wyłudzenia dotacji na łączną kwotę ok. 265 mln zł, a także prania brudnych pieniędzy, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach usłyszało 27 podejrzanych – podaje prokuratura w Siedlcach.


Na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze finansowym i obowiązków naprawienia szkody prokurator rozważy dokonanie zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych. Mimo przedstawienia zarzutów 35 osobom obejmujących ponad 400 mln zł wyłudzonych dofinansowań niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej