RAPORT

Pogarda

Sprawa odszkodowań od Niemiec w Kongresie USA. „Duże zainteresowanie”

W relacjach polsko-niemieckich sprawa reparacji wojennych nie jest uregulowana (fot. CinemaPhoto / Shutterstock.com)
W relacjach polsko-niemieckich sprawa reparacji wojennych nie jest uregulowana (fot. CinemaPhoto / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że raport na temat odszkodowań wojennych od Niemiec spotkał się z dużym zainteresowaniem w amerykańskim Kongresie. Podczas wizyty w Waszyngtonie polityk spotkał się z członkami Izby Reprezentantów i senatorami. Przekazał też w Departamencie Stanu raport na temat strat wojennych Polski.

Reparacje i manipulacje. Tak Niemcy okłamują świat [WIDEO]

„Polska zrzekła się reparacji od Niemiec w 1953 r. Wprawdzie był to akt wymuszony przez Sowiety, ale to nie podważa jego ważności z punktu widzenia...

zobacz więcej

Wiceminister poinformował, że odbył w Kongresie kilkanaście spotkań z politykami obu amerykańskich partii.


– Jestem zaskoczony dużym zainteresowaniem tą problematyką, tym raportem. Wielu obiecało, że się z nim zapozna – powiedział podczas spotkania z polskimi korespondentami w Waszyngtonie.


Mularczyk przekazał też raport na temat odszkodowań wojennych w Departamencie Stanu. Jak powiedział, zastępca asystenta sekretarza stanu do spraw Europy i Eurazji Dereck Hogan podkreślał konieczność utrzymania jedności NATO i Zachodu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. 

– Sprawa odszkodowań w żaden sposób tej jedności nie narusza; spotykamy się, rozmawiamy z politykami niemieckimi. Prowadzimy normalne relacje ale jest sprawa nieuregulowana – stwierdził wiceminister.


Przeczytaj też: Szewach Weiss: Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej


Po zakończeniu wizyty w Waszyngtonie Arkadiusz Mularczyk udał się do Nowego Jorku, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami sekretariatu ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej