RAPORT

Pogarda

Media: Katar zapłacił miliony dolarów, by umożliwić powrót talibów do Afganistanu

Publicznie zapewniano, że talibowie nie zdobędą północy Afganistanu (fot. NMoD Crown Copyright via Getty Images)
Publicznie zapewniano, że talibowie nie zdobędą północy Afganistanu (fot. NMoD Crown Copyright via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Katar zapłacił miliony dolarów przedstawicielom władz i armii Afganistanu, by umożliwić powrót talibów w 2021 roku - poinformowała włoska telewizja RAI, prezentując dokumenty potwierdzające przelewy pieniędzy. Jednym z ich odbiorców miał być ówczesny prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, który potem uciekł z kraju.

Korupcja w PE. Patryk Jaki: Czy ataki na Polskę były zasłoną dymną, żeby robić interesy z Katarem?

– Przez ostatnie lata zajmowaliście się głównie Polską, która notabene pokazała wam, co to jest praworządność. Zobaczcie, jak się zachowali Polacy...

zobacz więcej

Włoska telewizja wróciła do burzliwych wydarzeń z sierpnia 2021 r., gdy krótko po wycofaniu wojsk USA talibowie zajęli niemal bez walk duże tereny w Afganistanie i przejęli władzę w tym kraju. Jak podkreślili autorzy materiału, przedmiotem wielu analiz było to, jak możliwy był tak szybki powrót talibów do rządów przy prawie biernej postawie wojska.

 

Wskazywane były różne przyczyny, wśród nich to, że żołnierze nie otrzymywali żołdu, a kraj był w stanie upadku.

 

Telewizja przedstawiła dokumenty dotyczące przelewów milionów euro dokonanych przez ambasadę Kataru w Kabulu. Na jednym z nich prezes banku centralnego Afganistanu potwierdza otrzymanie czeku na ponad 110 mln dolarów z przeznaczeniem dla ówczesnego prezydenta Ghaniego, który wcześniej zachęcał do walki z talibami.

Na innym dokumencie widnieje kwota prawie 51 mln dolarów w ramach wdzięczności za „postawę współpracy” wobec talibów ze strony dowództwa wojsk afgańskich i ich wycofanie. Kolejny czek dla jednego z dowódców opiewa na 60,9 mln dolarów.


Kilka dni później upadł także Kabul i to bez oporu wojsk rządowych, zaznaczyła telewizja RAI.

 

Przeczytaj też: Odbierał instrukcje przed głosowaniem ws. Kataru. Został nagrany

 

Jak odnotowano, publiczne deklaracje dowódców wojsk rządowych, że talibowie nie zdobędą północy Afganistanu, stały w sprzeczności z ich zakulisowymi działaniami. Odbiorcy czeków uciekli wkrótce z Afganistanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej