RAPORT

Pogarda

Ostrzeżenia dla kierowców, alerty meteo: silny wiatr, oblodzenia, śnieg

W nocy opady deszczu ze śniegiem, śniegu, a na wybrzeżu deszczu (fot. DarSzach/shutterstock)
W nocy opady deszczu ze śniegiem, śniegu, a na wybrzeżu deszczu (fot. DarSzach/shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Najmocniej powieje na zachodnim krańcu Wybrzeża, ale ostrzeżenia przed silnym wiatrem w nocy ze środy na czwartek IMGW wydał aż dla 7 województw w tym rejonie. Oblodzenia spodziewane są z kolei na pograniczu woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz w podkarpackim, a silne opady śniegu w małopolskim i części śląskiego.

Minus 45 stopni. USA szykują się do ataku srogiej zimy

Ostrzeżenia z powodu zimowej pogody, wydawane od poniedziałku, dotyczą 50 mln Amerykanów. Co najmniej 15 stanom zagraża niebezpieczne oblodzenie. W...

zobacz więcej

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu” – brzmi treść ostrzeżenia 2 stopnia dla powiatów na zachodnim krańcu Wybrzeża Bałtyku.


Ostrzeżenia pierwszego stopnia, z porywami wiatru do 80 km/h wydano dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i części kujawsko pomorskiego. Obecnie obowiązują one do czwartku rano, ale IMGW zastrzega, że sytuacja jest dynamiczna.


Dla najbardziej wysuniętych na północny wschód powiatów woj. warmińsko mazurskiego i podlaskiego wydano ostrzeżenia przed oblodzeniem.


„Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie” – przestrzega IMGW.Podobnej treści ostrzeżenie będzie też obowiązywać w nocy ze środy na czwartek dla najbardziej wysuniętych na południe powiatów podkarpackiego.


Przeczytaj też: Nadciągają siarczyste mrozy. Temperatury spadną do -15 st.


Na terenach górskich – w południowych powiatach małopolskiego i śląskiego – obowiązywać będą ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. „Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, miejscami do 20 cm” - przekazał IMGW.

 

GDDKiA: opady i błoto pośniegowe utrudniają jazdę kierowcom

Opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu utrudniają jazdę kierowcom na terenie województwa podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Błoto pośniegowe wpływa na jazdę w woj. dolnośląskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Wszystkie drogi są przejezdne, pracuje na nich 115 pojazdów do zimowego utrzymania - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa: luty–maj 2023. Trzy miesiące wyraźnie poza normą

Po rekordowo ciepłym początku roku nie zanosi się, by w styczniu do Polski zawitała prawdziwa – mroźna i śnieżna – zima. Czego spodziewać się w...

zobacz więcej

Z kolei deszcz i mżawka mogą występować ma terenie całego kraju.


Błoto pośniegowe utrudnia jazdę na drogach krajowych województw dolnośląskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.


GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych wyżej rejonach.

 

Jaka pogoda w nocy?


W nocy zachmurzenie duże, lokalnie na zachodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu ze śniegiem, śniegu i szczególnie na wybrzeżu deszczu. Możliwe burze. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w górach o 8 cm do 10 cm. Temperatura minimalna od -1 stopnia na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie do 3 st. nad morzem: chłodniej w rejonach podgórskich około -3 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, na wybrzeżu także silny, do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Na zachodzie wiatr w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej