RAPORT

Pogarda

Niemcy i Holendrzy łączą armie. Czegoś takiego w NATO jeszcze nie było

Niemiecko-holenderski batalion czołgów. Ćwiczenia NATO (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemiecko-holenderski batalion czołgów. Ćwiczenia NATO (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. – To historyczny moment – komentują oficerowie obu armii.

Niemcy odchodzą z armii. „Nie spodziewali się wojny”

W 2022 roku, czyli w roku napaści Rosji na Ukrainę, w Niemczech pięciokrotnie wzrosła liczba żołnierzy wnioskujących o to, by nie kontynuować...

zobacz więcej

30 listopada dowódca holenderskich wojsk lądowych Martin Wijnen oraz szef niemieckiej armii Alfons Mais podpisali w Dreźnie oświadczenie, w którym stwierdzili, że główne jednostki bojowe obu armii zostaną w pełni połączone. – Obecni tam niemieccy i holenderscy oficerowie uznali, że to historyczny moment – informuje „NRC”.


Niemcy i Holandia są pierwszymi krajami NATO, które niemal całkowicie scaliły swoje wojska lądowe, zauważa gazeta. – Mało osób zdaje sobie z tego sprawę – powiedział gazecie zastępca dowódcy armii generał Jean-Paul Duckers.


„NRC” przypomina, że w ostatnich latach dwie brygady niderlandzkiej armii „w pełni zintegrowały się” z niemiecką dywizją. „Obecnie 13. Lekka Brygada z Oirschot przejdzie pod niemieckie dowództwo. Dzięki temu wszystkie holenderskie brygady wkrótce staną się częścią niemieckiej dywizji i powstanie dwunarodowa siła składająca się z około 50 tys. personelu wojskowego” – czytamy w gazecie.


Czytaj więcej: Badanie historyków pokazuje bestialstwo armii holenderskiej w Indonezji

Popłynęły pieniądze z Niemiec... na sprzęt dla rosyjskiej armii

Grupa prorosyjskich aktywistów w Niemczech przekazała środki finansowe dla dywizji rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie. Pieniądze zostały...

zobacz więcej

Duckers twierdzi, że na razie obie armie zachowają własny sprzęt i własne zapasy amunicji. Zastępca dowódcy holenderskiej armii nie wyklucza jednak, że w przyszłości dojdzie do wspólnych zakupów. Doktryny i przepisy obu armii również zostaną ujednolicone, wskazuje „NRC”.


– Mówimy o współpracy dwóch całkowicie równorzędnych partnerów, w której suwerenność obu krajów jest najważniejsza – podkreśla generał Duckers.


Czytaj więcej: Niemcy chcą zmodernizować Bundeswehrę. Potrzebują 300 mld euro

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej