RAPORT

Pogarda

Seryjny morderca ‘ndranghety uciekł z aresztu domowego

Massimiliano Sestito uciekł z aresztu domowego (fot. Shuttertock)
Massimiliano Sestito uciekł z aresztu domowego (fot. Shuttertock)

Najnowsze

Popularne

Seryjny morderca, należący do mafii ‘ndrangheta, uciekł z aresztu domowego 30 stycznia. Massimiliano Sestito czekał na wyrok sądu kasacyjnego. Był on już wcześniej skazany na 30 lat więzienia za zabójstwo policjanta w 1991 roku.

Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej? Wykorzystuje plemienne rytuały

Mafia nigeryjska jest już dobrze zakorzeniona we Włoszech. Wskazuje na to nowy raport Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA), która zbadała zasady,...

zobacz więcej

Związany z mafią ‘ndrangheta, Massimiliano Sestito uciekł z aresztu domowego w poniedziałek późnym wieczorem. Przebywał on w domu swojego ojca w miejscowości Pero w prowincji Mediolanu. Według karabinierów przed ucieczką majstrował przy elektronicznej bransoletce, która służyła włoskim służbom do kontrolowania mężczyzny.

 

Sestito był skazany na dożywocie za zabójstwo szefa klanu San Luca, Vincenza Femia 24 stycznia 2013 roku w miejscowości Castel di Leva na obrzeżach Rzymu. Po czym w 2019 roku został zwolniony przez sąd apelacyjny w Rzymie. W związku z tym został wypuszczony z więzienia w Terni, a od 12 stycznia 52-latek przebywał w areszcie domowym, czekając na wyrok sądu kasacyjnego, przewidziany na 3 lutego.

 

Mafiozo był już też wcześniej skazany na 30 lat więzienia za zabójstwo karabiniera Renato Lio 20 sierpnia 1991 roku na punkcie kontrolnym w miejscowości Soverato w regionie Kalabria.

 

Czytaj także: Ekstradycja bossa kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Rocco Morabito

 

To nie pierwsza ucieczka Sestita, związanego z gangiem z miasta Catanzaro „Iozzo-Procopio-Chiefari”. Już wcześniej, w sierpniu 2013 roku uciekł podczas przepustki z więzienia. Po miesiącu policja z Rzymu złapała go na plaży w Palinuro w prowincji Salerno.Mafia ‘ndrangheta pochodzi z Kalabrii, ale rozprzestrzeniła się na różne obszary, aż zagranicę. Jej struktura jest bardziej horyzontalna niż wertykalna. Dzieli się też na mniejsze jednostki, tzw. ‘ndrine’, które są niezależne. Pozwala to na uniknięcie sprawiedliwości, bo każda „cosca” nie posiada dokładnych informacji o innych grupach. – Ma ogromny poziom tajemniczości, bo wielu mafiosów nie wie, kto nad nimi stoi, kto jest zarządcą. Są zamknięci we własnej bańce – mówił w rozmowie z portalem tvp.info włoski politolog Giuseppe Adamo. Więcej o kalabryjskiej mafii pisaliśmy tutaj.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej