RAPORT

Pogarda

Podatek od zrzutek trafi do kosza. Morawiecki: Wydałem dyspozycję

Premier Mateusz Morawiecki (fot.  PAP/Albert Zawada)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, by niezwłocznie uściślić kwestię zbierania środków na cele charytatywne. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich aktywność – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem Interia.pl.

Premier podarował z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł fundacjom pomagającym niepełnosprawnym

Premier Mateusz Morawiecki przekazał z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł kilkunastu fundacjom i stowarzyszeniom pomagającym niepełnosprawnym –...

zobacz więcej

– Nowelizacja, która była przeprowadzona w Sejmie, podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. (...) Dodatkowo wprowadzono mechanizm, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia. Taka była intencja tych przepisów – powiedział premier w rozmowie z portalem Interia.pl, opublikowanej w środę. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn.


Jak wskazuje Interia.pl, w nowelizacji „pojawił się jednak haczyk”. 


„Na liście podatków pojawiła się nowość – »podatek od zrzutek«. O co chodzi w zapisie? Przykładowo: jeśli rodzice zbierają pieniądze na chore dziecko, używając do tego platformy takiej jak choćby zrzutka.pl, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem. Jeśli wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł, wówczas beneficjent opłaca podatek. Jego wartość może z kolei sięgnąć 20 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł otrzymanych donacji” – czytamy.


Obecnie, jak wskazuje portal, podatek trzeba odprowadzać jedynie od pojedynczych wpłat powyżej 5 308 zł, które pochodzą od osób, które nie są spokrewnione z beneficjentem zrzutki.


Do tej kwestii odniósł się w rozmowie z portalem premier Morawiecki. Zadeklarował, że nie pozwoli, „żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy”.


– Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność – oświadczył.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej