RAPORT

Pogarda

Media: Ukraińcy uderzyli rakietą w rurociąg „Przyjaźń”. W Europie zabraknie ropy?

Wybuch pozostawił lej o średnicy 20 m (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Wybuch pozostawił lej o średnicy 20 m (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraińcy uderzyli rakietą Toczka-U w rosyjski rurociąg „Przyjaźń”. Pocisk spadł na stację pomp w Nowożybkowie w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą – czytamy w brytyjskim dzienniku „Ekspress”.

Operator rurociągu „Przyjaźń”: dostawy ropy do Czech i na Słowację nie zostały przerwane

Dostawy ropy naftowej do Czech i na Słowację przez rurociąg „Przyjaźń” nie zostały przerwane – poinformowała we wtorek firma Mero, operator...

zobacz więcej

Przez rurociąg „Przyjaźń”, który omija Ukrainę, przepływają 33 mln ton ropy na godzinę. Surowiec płynie z Rosji do Europy. 


Brytyjskie media informują, że został on w środę ostrzelany przez Ukraińców. – Według doniesień ukraińska rakieta uderzyła w kluczowy rosyjski ropociąg. Eksperci, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, stwierdzili, że stacja pomp w Nowożybkowie została lekko uszkodzona i pozbawiona prądu. Wybuch pozostawił również podobno lej o średnicy 20 metrów – czytamy w dzienniku „Ekspress”.


Rurociąg działa


Po jakimś czasie rurociąg miał zostać naprawiony. – Rurociąg „Przyjaźń”, który dostarcza ropę do niektórych krajów Europy Wschodniej, „działa normalnie” po ostrzelaniu stacji, w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą – powiedział Igor Dyomin, rzecznik rosyjskiego operatora rurociągów naftowych – podaje Business Insider za Bloombergiem.


Rurociąg „Przyjaźń” jest jednym z najdłuższych na świecie. Przewozi on ropę naftową na odległość około 4 tys. km ze wschodniej części europejskiej Rosji do Ukrainy, Białorusi, Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Austrii i Niemiec. Na Białorusi system dzieli się na odnogę północną i południową. Północna gałąź biegnie dalej przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Południowe odgałęzienie ropociągu biegnie przez Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej