RAPORT

Pogarda

Mrówki pomogą wykryć raka. Wystarczy mocz pacjenta

Mrówki bardzo szybko się uczą (fot. Pexels)
Mrówki bardzo szybko się uczą (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Mrówki potrafią odróżnić zapach moczu organizmu chorego na raka i zdrowego. To może poprawić wykrywalność nowotworów – wskazuje TVP Nauka.

Przejście COVID-19 a ryzyko śmierci. Ustalenia naukowców

Zachorowanie na COVID-19 wiąże się wyższym ryzykiem zgonu przez co najmniej 18 miesięcy od nabycia infekcji – wynika z chińskiego badania, które...

zobacz więcej

Wczesne wykrycie raka jest kluczowe dla powodzenia terapii. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka twierdzą, że pomocne w wykrywaniu nowotworu mogą być mrówki. Odpowiednio wytrenowane potrafią bowiem odróżnić mocz zdrowej i chorej na raka myszy – informuje TVP Nauka.


Komórki rakowe wytwarzają określone związki organiczne, które mogą zostać wykorzystane jako biomarkery. Niektóre zwierzęta, między innymi psy, potrafią je wykryć. Mrówki również mają dobrze rozwinięty zmysł węchu. Naukowcy już po trzech próbach stwierdzili, że owady są w stanie nauczyć się rozróżniania zapachu moczu zdrowej i chorej na raka myszy.


Zapach związany z nowotworem


Okazuje się, że mrówki poświęcały więcej czasu na zapach związany z nowotworem. Analiza chemiczna moczu potwierdziła, że u myszy z rakiem zmieniał się zapach moczu. To tłumaczy różnice w zachowaniu mrówek – ustalili naukowcy.


Do badania posłużyły myszy, u których wszczepiono ludzkiego potrójnie-ujemnego raka piersi oraz jajnika. Wszystkie myszy były hodowane w laboratorium w specjalnych klatkach. Mrówki zostały oznakowane. Mocz myszy był pobierany przez siedem tygodni po wszczepieniu nowotworu.


Mrówki za sprawą otrzymywanej nagrody w postaci cukru były uczone powiązywania zapachu z nagrodą. Naukowcy starali się kontrolować próby, aby uzyskać pewność, że ich pomysł się sprawdza. W efekcie okazało się, że owady potrafią powiązać zapach moczu z nagrodą. Co więcej, sprawdzając pamięć mrówek badacze przekonali się, że odróżniają zapachy również bez uzyskania nagrody po czasie uczenia się. Były one w stanie rozpoznać zapach moczu chorej myszy.


Badacze użyli 70 mrówek, ale twierdzą, że już 35 jest liczbą wystarczającą do wykrywania raka. Co więcej, uczą się one bardzo szybko – wystarczą jedynie trzy próby powiązania zapachu z nagrodą, aby owady potrafiły rozpoznawać „zapach raka”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Naukowcy wskazują, że może to być krok w kierunku biowykrywania nowotworów. Są jednak ograniczenia. Przede wszystkim ciało wydziela także inne zapachy. Guz nowotworowy również nie jest zbudowany z jednego typu komórek. Związki organiczne emitowane przez guza także mogą ulegać zmianie w zależności od jego wielkości. W tym badaniu guz był dobrze rozwinięty – wskazano w artykule.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej