
Rada Ministrów Ukrainy zwolniła kierownictwo Państwowej Służby Celnej; stanowiska stracili p.o. szef służby Wiaczesław Demczenko oraz dwóch jego zastępców – poinformowała Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna (UNIAN).
Ukraińska opinia publiczna jest oburzona wykrytym przez służby antykorupcyjne przypadkiem łapówkarstwa. 400 tysięcy dolarów przyjąć miał...
zobacz więcej
Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie
Agencja wskazała, że ma to związek z ujawnieniem schematów korupcyjnych w służbie celnej na ogromną skalę. Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (PBŚ) podało, że wskutek przestępczej działalności funkcjonariuszy tylko w 2022 roku dochód państwa został uszczuplony o 400 mln hrywien (ok. 46 mln zł – red.).
W 2022 r. funkcjonariusze PBŚ prowadzili łącznie 576 postępowań karnych o przestępstwa celne, w wyniku których zgłoszono 156 podejrzeń i skierowano 110 aktów oskarżenia przeciwko 119 osobom – poinformowała ukraińska agencja.
„W zakończonym postępowaniu karnym ustalono wysokość strat dla państwa przekraczającą 372 mln hrywien (ok. 43,5 mln zł). W wyniku aktywnej pracy pod koniec roku udało się zwiększyć o 1 mld hrywien (ok. 117 mln zł) wpływy do budżetu państwa z tytułu opłat celnych” – podała agencja, powołując się na PBŚ.
Ukraińskie organy ścigania przekazały do Polski wszystkie sprawy związane z oskarżonym o korupcję ministrem w rządzie Donalda Tuska Sławomirem...
zobacz więcej
Do najgłośniejszych spraw związanych z przestępczością wśród funkcjonariuszy służby celnej w 2022 roku należą: sprawa dotycząca ułatwienia nielegalnego importu produktów naftowych przez firmę związaną z podejrzanym o zdradę Wiktorem Medwedczukiem, w którą zamieszanych było 14 funkcjonariuszy celnych; zdemaskowanie szefa posterunku celnego w obwodzie odeskim, który podczas blokady ukraińskich portów żądał łapówek od eksporterów zboża.
Czytaj także: Ukraiński wiceminister odwołany. Szykował przekręt
Agencja wymieniła też: wykrycie, że całe kierownictwo służby celnej w Kijowie systemowo brało łapówki od importerów; ujawnienie sprawy towarów ukrytych przed odprawą celną w urzędzie w Odessie – wykryto towary o wartości ponad 1,5 mld hrywien (ok. 175 mln zł), zarekwirowano 720 ton mrożonego mięsa z Białorusi; produkty zostaną przekazane ukraińskiemu wojsku.