RAPORT

Pogarda

Ścieżki rowerowe, drogi, kanalizacja. Radni PiS pytają Trzaskowskiego o obietnice

Rafał Trzaskowski odpiera zarzuty radnych (fot. PAP/Piotr Nowak)
Rafał Trzaskowski odpiera zarzuty radnych (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Obwodnica, parkingi P+R przy stacjach metra, budowa ulic, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej – to inwestycje zapowiadane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, które wciąż czekają na realizację. W środę mówili o nich radni PiS z Targówka, Wawra i Wesołej. Do zarzutów odniósł się na swojej konferencji prasowej prezydent miasta. – Radni PiS-u zaczęli kampanię wyborczą – ocenił.

Podróże Trzaskowskiego. „Objechał Polskę i świat, ale nie miał czasu dla Warszawy”

Rafał Trzaskowski objechał Polskę, objechał świat, ale nie miał czasu dla Warszawy. Szumnie obiecywał, że będzie spotykał się z mieszkańcami...

zobacz więcej

Alicja Żebrowska wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS) przypomniała, że w czasie kampanii wyborczej w 2018 r. Rafał Trzaskowski w przypadku Targówka obiecał realizację trzech inwestycji: budowę ul. Nowotrockiej wraz z linią tramwajową do ronda Wiatraczna, poszerzenie ul. św. Wincentego oraz budowę obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba.


O budowie ul. Nowotrockiej mówi się już od 30 lat. Jest to odcinek drogi dł. 1,5 km, która miałaby połączyć ul. św. Wincentego z ul. Radzymińską. W obowiązującej do 2050 r. wieloletniej prognozie inwestycyjnej na budowę Nowotrockiej są jedynie środki na prace projektowe – podkreśliła Żebrowska.


Wskazała, że kolejną inwestycją, która czeka na realizację, to poszerzenie ul. św. Wincentego. – Miała to być ulica dwupasmowa z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Miał być to odcinek od ronda Żaba do Centrum Handlowego Głębocka. Niestety w Wieloletnim Planie Finansowym nie ma pieniędzy na prace projektowe. (...) W tej chwili ta ulica jest zamknięta dla ruchu samochodów osobowych – wyjaśniła.

Alkohol na bulwarach w sercu Warszawy. Rafał Trzaskowski walczył o to w sądzie

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał w środę rację prezydentowi Warszawy i dopuścił spożywanie alkoholu na bulwarach wiślanych. Wcześniej uchwała...

zobacz więcej

Kolejna niespełniona obietnica prezydenta Trzaskowskiego, jak mówili radni PiS, to niedokończona budowa odcinka obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba. „Jest to wielka kompromitacja rządzącej Warszawa Platformy Obywatelskiej” – ocenili.


Andrzej Grabowski, z rady Targówka mówił, że wśród niespełnionych obietnic są obiekty sportowe, które miały powstać w dzielnicy, m.in. na osiedlu Wilno, a także rozbudowa obiektów sportowych przy szkole podstawowej nr 114. – Na prace projektowe związane z inwestycją obiektu przy ul. Kołowej wydano już kilkaset tysięcy zł. Efekt - wyburzone stare obiekty. Nic więcej się nie dzieje – ocenił Grabowski.


Drogi gruntowe


– W Warszawie nadal są ulice, które nigdy nie widziały asfaltu. Ich mieszkańcy codziennie musza się przeprawiać przez ulice, przy których mieszkają, ponieważ są roztopy, deszcze – powiedziała Marta Borczyńska, radna Targówka i rzeczniczka stołecznego PiS.


Przypomniała, że podczas kampanii wyborczej w 2018 r. Rafał Trzaskowski obiecywał, że na Targówku zostaną wyasfaltowane wszystkie drogi gruntowe.

Kolejny fatalny sondaż dla Tuska. Nie chcą go nawet po wyborach

Gdyby wybory wygrała opozycja, szefem rządu powinien zostać ktoś spoza Platformy Obywatelskiej – tak najczęściej odpowiadali uczestnicy badania...

zobacz więcej

Wtórował jej Marcin Kurpios, radny Wawra: W Wawrze są osiedla takie, jak Aleksandrów, Radość, gdzie drogi gruntowe przeważają.


Brak kanalizacji


Radny Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że w dzielnicy dwie trzecie budynków, czyli 16 tys. nie ma kanalizacji. – Zgodnie z planami inwestycyjnymi do 2028 r., które przedstawiają wodociągi, należy wybudować 200 km sieci kanalizacyjnej i 120 km sieci wodociągowej. Tymczasem w planach na ten rok były zaledwie 3 km wodociągów i 5 km kanalizacji. W takim tempie Wawer będzie miał kanalizację do 2050 r., o ile nie później – przekonywał Kurpios. – A to była jedna z trzech obietnic Trzaskowskiego dla Wawra – powiedział.


Robert Zapotoczny, mieszkaniec Wesołej, ocenił, że w jego dzielnicy, podobnie jak na Targówku i w Wawrze jest mnóstwo dróg, „które nigdy nie widziały asfaltu”.


W jego opinii poważnym utrudnieniem dla mieszkańców jest komunikacji między osiedlami. – Nie można przejechać z Wesołej do Wesołej Zielonej. Była planowana ścieżka rowerowa. Do tej pory nie została zrealizowana – powiedział.

Czy w Warszawie będzie ulica Bydgoska? Posłowie zabiegają o to od blisko trzech lat

Poseł Łukasz Schreiber oraz bydgoski radny Jarosław Wenderlich w 2020 roku wystosowali do prezydenta Warszawy wniosek o uhonorowanie Bygdoszczy...

zobacz więcej

Z kolei według radnej dzielnicy Wesoła Małgorzaty Zaremba, liczba ścieżek rowerowych w Wesołej jest symboliczna. Radna zwróciła uwagę, że Rada Warszawy już w 2016 roku przyznała pieniądze na projekt oraz budowę ścieżki rowerowej między osiedlem Centrum a Zielona.


Następnie został opracowany projekt tej ścieżki w bardzo ambitnej wersji, którego realizacja okazała się bardzo kosztochłonna i z tego powodu ścieżka rowerowa, bardzo oczekiwana przez mieszkańców, nie została wybudowana. Miasto tłumaczy, że nie ma wystarczających środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia – wyjaśniła.


Rafał Trzaskowski odpiera zarzuty


Do zarzutów radnych PiS odniósł się na swojej konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski. – Radni PiS-u zaczęli kampanię wyborczą – ocenił.


Prezydent przekonywał, że bardzo wiele inwestycji udało się zrealizować. – Czasami nie wszystkie obietnice zostały zrealizowane. Głównie ze względu na pandemię i sytuację finansową miasta – powiedział.


Mówił też o kończących się inwestycjach drogowych, np. ulicy Kondratowicza i okolic stacji metra. – Będziemy również dbali o to, żeby powstawały P+R, żeby warszawiacy mogli się przesiąść do komunikacji miejskiej – zapowiedział.

Podkreślił, że na Targówku jest wiele inwestycji edukacyjnych, budowane są nowe szkoły żłobki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej