RAPORT

Pogarda

Już trzy państwa zamknęły konsulaty w Stambule. „Obywatele mogą zostać wciągnięci w ataki”

O zamknięciu konsulatów zdecydowały względy bezpieczeństwa (fot. Cemal Yurttas/ dia images via Getty Images)
O zamknięciu konsulatów zdecydowały względy bezpieczeństwa (fot. Cemal Yurttas/ dia images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Względy bezpieczeństwa” zdecydowały o zamknięciu konsulatów Niemiec i Wielkiej Brytanii w Stambule. Placówki poszły śladem konsulatu Holandii, który jako pierwszy w poniedziałek wstrzymał normalną pracę – informuje Balkan Insight.

Szwecja w NATO? Turcja będzie blokować ratyfikację z powodu „bluźnierstwa”

Prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj będzie na razie blokował przystąpienie Szwecji do NATO. To odpowiedź Recepa Tayyipa Erdoğana na...

zobacz więcej

Placówki nie przyjmują wniosków wizowych ani paszportowych – uprzedza założony przez dziennikarzy śledczych portal. 


Brytyjski MSZ zaktualizował porady dotyczące podróży do Turcji: „Obywatele z krajów zachodnich mogą być celem lub zostać wciągnięci w ataki, szczególnie w głównych miastach” – ostrzega na swojej stronie Foreign Office, zwracając uwagę na podwyższone zagrożenie atakami terrorystycznymi na kościoły, synagogi, ambasady/konsulaty i inne miejsca uczęszczane przez zagranicznych turystów. Ambasada USA ostrzegła zaś przed podwyższonym ryzykiem w dzielnicach turystycznych. 


Oskarżenia  


W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji poinformowało, że „po złowrogich działaniach przeciwko naszej świętej księdze, Koranowi, w Szwecji, Holandii i Danii” środki bezpieczeństwa zostały podniesione do najwyższego poziomu. 


Duńskie, szwedzkie i holenderskie grupy skrajnie prawicowe spaliły ostatnio egzemplarze Koranu. Turcja oskarżyła rządy o przyzwolenie na takie działania i ostrzegła swoich obywateli przed „możliwymi islamofobicznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi atakami” w USA i Europie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej