RAPORT

Pogarda

Putin kazał podpisać umowę wojskową z Białorusią. Jej treści nie podano

Władimir Putin coraz bardziej podporządkowuje sobie Alaksandra Łukaszenkę (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin coraz bardziej podporządkowuje sobie Alaksandra Łukaszenkę (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski dyktator Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej podpisać umowę z Białorusią, dotyczącą stworzenia wspólnych ośrodków szkoleniowych dla białoruskich i rosyjskich żołnierzy. Biełsat zwraca uwagę, że jeszcze zanim umowa została zatwierdzona, w sierpniu ubiegłego roku do Grodna przybyły rosyjskie jednostki, by utworzyć pierwsze centrum wspólnych szkoleń.

Czy to jeszcze Putin? „Wywiad widzi, że za każdym razem wygląda on inaczej”

W mediach co pewien czas pojawiają się informacje o sobowtórach Putina. Obserwatorzy dostrzegali np. zmiany na twarzy polityka, inny sposób...

zobacz więcej

Dekret został oficjalnie opublikowany, jednak dalej nie jest znana treść umowy. Wiadomo, że jest oparta na umowie o utworzeniu Związku Białorusi i Rosji z 1999 roku.


Biełsat wskazuje, że od 2021 roku resorty obrony Białorusi i Rosji rozmawiają o utworzeniu wspólnych ośrodków szkoleniowo-bojowych. Stało się tak po stłumieniu demokratycznych protestów przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę, które zaowocowało dalszym zbliżeniem Rosji i Białorusi w kwestiach obrony.


Dwa ośrodki szkoleniowe


Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował na początku października 2021 roku, że na Białorusi powstają dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe dla specjalistów sił powietrznych i obrony powietrznej. Docelowo centra mają powstać w obwodach: grodzieńskim na Białorusi oraz w niżnonowogródzkim i kaliningradzkim w Rosji.


31 października ubiegłego roku Alaksandr Łukaszenka podpisał w dekrecie numer 387 wstępne porozumienie co do stworzenia białorusko-rosyjskich centrów wspólnego szkolenia personelu wojskowego.


Na razie jest to projekt, na którego podstawie odbędą się negocjacje między przedstawicielami resortów obrony obu krajów. Rosyjskie władze również zatwierdziły to porozumienie. W dokumencie napisano, że centra mają zadanie ujednolicenia szkolenia bojowego sił zbrojnych obydwu krajów.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Mimo że strony nie podpisały jeszcze niezbędnych dokumentów ani oficjalnie nie sfinalizowały rozmów, już w sierpniu 2021 roku do Grodna przybyły rosyjskie jednostki rakietowe, w celu stworzenia ośrodka szkoleń bojowych wojsk lotniczych i obrony powietrznej Białorusi i Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej