RAPORT

Pogarda

Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Służby weszły do domu byłego szefa MSW

W katastrofie w Browarach zginęło 14 osób (fot.  Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
W katastrofie w Browarach zginęło 14 osób (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Służby przeszukały dom byłego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa. Sprawa związana jest z zakupem francuskich śmigłowców Airbus i dotyczy niedawnej katastrofy jednej z tych maszyn w Browarach pod Kijowem. Zginęło w niej 14 osób, w tym kierownictwo ukrańskiego MSW.

Katastrofa śmigłowca na Ukrainie. Zginął minister i kierownictwo MSW [WIDEO]

W katastrofie śmigłowca w mieście Browary w obwodzie kijowskim zginęło ścisłe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w tym minister...

zobacz więcej

„Skończyli przeszukanie w ramach śledztwa dotyczącego katastrofy śmigłowca. Przeglądali kontrakty z Airbusem sprzed sześciu lat. Kontrakty te były zatwierdzane przez rząd i parlament. Zachowywali się prawidłowo, choć bezsensownie. Formalnie sprawdzili jedną z wersji” – powiedział były minister portalowi Ukrainska Prawda. 

  

Przeszukanie przeprowadzili funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowego Biura Śledczego. 

  

Do katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa doszło 18 stycznia. Zginęło w niej 14 osób, w tym minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski oraz jego dwaj zastępcy: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz. 

  

Maszyna spadła w pobliżu przedszkola. Wśród ofiar śmiertelnych było jedno dziecko. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci. 

  

SBU podała po wypadku, że rozpatruje kilka wersji przyczyny katastrofy, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczną śmigłowca i „umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej