RAPORT

Pogarda

Duda: Rozmowa z prezydentem Levitsem m.in. o bezpieczeństwie i rozwoju infrastruktury

Najnowsze

Popularne

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa w regionie, a także rozwoju infrastruktury, poruszyliśmy też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie – powiedział w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda – powiedział w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda.

„Rosja prowadzi wielowektorowe działania przeciwko Polsce”

Rosja prowadzi wielowektorowe działania przeciwko Polsce, czego dowodem jest propagandowy przekaz Konstantina Siwkowa i jego sugestie, że Rosja...

zobacz więcej

Prezydent Duda, podczas wspólnej konferencji z Egilsem Levitsem, podkreślił, że rozmowy w Rydze zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane. 

 

Jak podkreślił, poruszono też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. – I tego, o co powinniśmy przed tym szczytem i później w czasie tego szczytu zabiegać – przekazał Duda. 

 

Prezydent poinformował, że rozmawiał z Levitsem także o współpracy dwustronnej. Podkreślił, że relacje polsko-łotewskie mają długą tradycję, zwracał też uwagę na wspólną historię związaną m.in. z walką z rosyjską agresją. 

 


Duda zauważył, że obecnie oba państwa są członkami NATO, a także ściśle współpracują m.in. w ramach inicjatywy Trójmorza. 

Żołnierze szkolą się na Leopardach w Świętoszowie [WIDEO]

Czołgi Leopard jako skomplikowane maszyny wymagają równie skomplikowanego szkolenia. W ośrodku w Świętoszowie w województwie dolnośląskim trwają...

zobacz więcej

Według prezydenta rozmowy w Rydze dotyczyły też rozwoju infrastruktury. Wymienił w tym kontekście m.in. dalszą rozbudowę Rail Baltica, porozumienie z CPK oraz plany budowy kolei szybkich prędkości. Jak zaznaczył, chodzi o to, aby w przyszłości było połączenie pomiędzy państwami bałtyckimi i czeską Pragą oraz dalej na południe. 

 

Prezydent podkreślił, że takie inwestycje są ważne nie tylko dla komunikacji i gospodarki, ale też dla bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresywnej polityki. 

 

Duda wspomniał, że rozmowy z Levitsem dotyczyły też szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Rumunii. – Mam nadzieję, że podejmiemy kolejne ustalenia i jeszcze mocniej zacieśnimy współpracę, która jest oczywistą wobec tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie, i wobec tego, jak zwiększyła się agresywność Moskwy – podkreślił polski prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej