RAPORT

Pogarda

Z tymi nałogami najczęściej zmagają się Polacy

Alkohol, nikotyna, objadanie się to największe utrapienia Polaków (fot. Shutterstock/ Bogdan Sonjachnyj, Flotsam)
Alkohol, nikotyna, objadanie się to największe utrapienia Polaków (fot. Shutterstock/ Bogdan Sonjachnyj, Flotsam)

Najnowsze

Popularne

Co druga osoba biorąca udział w Ogólnopolskim Badaniu Nałogów zadeklarowała, że zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. W czołówce nałogów niezmiennie pozostaje nikotyna, którą wskazała co trzecia badana osoba. Zaskakująco wysoko uplasowało się objadanie się, które było najczęściej wskazywanym nałogiem przez kobiety.

Tak piją w UE. Jak wypada Polska?

Wśród państw UE najwyższy odsetek dorosłych spożywających alkohol codziennie odnotowano w 2019 roku w Portugalii – 20,7 proc. – wynika z danych...

zobacz więcej

Ogólnopolskie Badanie Nałogów to projekt zainicjowany przez dwóch naukowców Polskiej Akademii Nauk – dr. hab. Mateusza Golę i Macieja Skorkę. Po raz pierwszy odbyło się na przełomie 2018 i 2019 r.


Druga edycja trwała od czerwca do września 2022 r. za pośrednictwem aplikacji Nałogometr.


To bezpłatne narzędzie, które wspiera uzależnione osoby w radzeniu sobie z nałogiem i zrozumieniu, co powoduje poczucie głodu nałogowego.


Ogólnopolskie Badanie Nałogów. Wyniki z całej Europy


Przez cały okres badania Nałogometr pobrało 20 826 osób – nie tylko z Polski, ale także z krajów zagranicznych. Wśród nich dominowały: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia.


Wszystkie warunki potrzebne do dołączenia do badania spełniło 15 477 osób. Aż 49,3 proc. z nich zadeklarowało, że zmaga się z nałogiem alkoholowym.


Czytaj też: Nielsen: W 2020 roku Polacy najwięcej przeznaczyli na alkohol


Nałóg ten dominował prawie w każdej grupie badawczej – wśród kobiet najczęściej deklarowanym nałogiem było objadanie się.

Badanie pracowników na obecność alkoholu. Szczegóły projektu MZ

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie badań na obecność alkoholu oraz opioidów, amfetaminy, kokainy czy...

zobacz więcej

Zgodnie z klasyfikacjami zaburzeń i chorób, takimi jak np. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia, objadanie nie jest nałogiem, ale zaburzeniem odżywiania, jeśli prowadzi do znacznego wzrostu masy ciała.


Jednak nowoczesne badania mózgu coraz częściej pokazują, że mechanizmy leżące u podłoża kompulsywnego objadania się mogą przypominać te znane z uzależnień behawioralnych, takich jak np. hazard czy uzależnienie od gier komputerowych.


– Wraz z rozpowszechnieniem fast foodów i łatwo dostępnych przekąsek i napojów, z dużą ilością cukrów problem objadania bardzo się nasilił – wskazał dr Gola.


Co trzeci uzależniony od nikotyny


Nie dziwi wysoki wskaźnik osób, które zadeklarowały uzależnienie od nikotyny. Nałóg ten wskazało 36,5 proc. badanych.


Na kolejnych miejscach znalazły się wspomniane wcześniej objadanie się (30,3 proc.) i pornografia. Wśród 23 proc. osób zmagających się z tym nałogiem problem powszechny był zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy stanowili 90 proc. tej grupy.


Czytaj też: CBOS, sondaż: uzależnienia Polaków


Co siódma osoba biorąca udział w badaniu wskazała, że zmaga się nałogowym używaniem marihuany (14,33 proc.). W sporej części społeczeństwa panuje błędne przekonanie, że od marihuany nie można się uzależnić.

Fala chorób i zgonów w Polsce. Wstrząsający raport o śmiertelnym nałogu

Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększyła się umieralność Polaków w młodym i średnim wieku. W latach 2002-2017 przedwcześnie zmarło z tego...

zobacz więcej

– U około 10 proc. osób, które kiedykolwiek używały konopi, prawdopodobnie rozwinie się uzależnienie. Wyniki te są nieco niższe niż w przypadku innych substancji psychoaktywnych, przykładowo dla kokainy i alkoholu ponad 20 proc., a dla tytoniu już prawie 70 proc. Jednak z uzależnieniem od konopi zmaga się ponad 22 mln osób na świecie – przyznała dr Alicja Bińkowska.


Inteligentne narzędzia wsparcia dla uzależnionych


Uzyskane dane podczas Ogólnopolskiego Badania Nałogów pozwolą polskim naukowcom w dalszym ulepszaniu i zwiększaniu efektywności inteligentnych narzędzi wsparcia, które potrafią pomóc osobie uzależnionej przewidzieć sytuację prowadzącą do nieświadomego dążenia do przerwania abstynencji lub powrotu do zachowań nałogowych.


Czytaj też: Polacy przemycają tony marihuany z Hiszpanii


– Wykonaliśmy kolejny krok na drodze do stworzenia sztucznej inteligencji wspierającej uzyskanie i utrzymanie abstynencji lub redukcję szkód w grupach osób o różnym natężeniu problemowych zachowań nałogowych. Obecnie analizujemy uzyskane dane w celu opracowania skutecznego schematu interwencji nakierowanych na redukcje ryzyka złamania – zapowiedział Maciej Skorko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej