RAPORT

Pogarda

Inflacja poniżej 10 proc.? Najnowsze prognozy

Artur Soboń, wiceminister finansów (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Artur Soboń, wiceminister finansów (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza – powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że według założeń inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 9,8 proc.

Wzrost PKB w ubiegłym roku. Prezes GUS: W trudnych czasach to dość dobry wynik [WIDEO]

PKB wzrósł w 2022 r. w ujęciu realnym o 4,9 proc. W trudnych czasach to jest dosyć dobry wynik – ocenia prezes GUS Dominik Rozkrut. Analityków na...

zobacz więcej

Z danych GUS wynika, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4 proc., a więc był to najwyższy wzrost od 1997 r. Z kolei grudniowa inflacja to 16,6 proc. w porównaniu do grudnia 2021 r. 

  

Soboń w środę w rozmowie z PAP.pl pytany był m.in. o to, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami MF przełom roku oraz jego pierwsze miesiące to „najprawdopodobniej szczyt inflacji”. 

  

Nowe prognozy dot. inflacji w 2023 r.


– Zastrzegamy, że nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo zjawisk w naszej gospodarce, które nas zaskoczyły w ostatnim czasie, było tak dużo, że takie zastrzeżenie warto poczynić. Więc gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to rzeczywiście od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza – ocenił. 

  

Soboń zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak „wciąż daleko nam oczywiście do tego stanu, który znamy sprzed końca roku 2021”. Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc. 

  

Pytany o wzrost bezrobocia, które według danych GUS w grudniu wyniosło 5,2 proc., a mdm wzrosło o 0,1 pkt proc. stwierdził, że nie spodziewa się większych zmian. – Mamy czynniki, które powodują, że rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników, więc wzrostu bezrobocia się nie spodziewam – zaznaczył. 

 

Zobacz także: Dodatek elektryczny. Wnioski tylko do środy [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej