RAPORT

Pogarda

Jachowicz skazany za felieton. Stowarzyszenie dziennikarzy: To ograniczanie wolności słowa

Jerzy Jachowicz  (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Jerzy Jachowicz (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Najnowsze

Popularne

Jerzy Jachowicz (tygodnik „Sieci”) został skazany za słowa o prokuratorze Dariuszu Korneluku. Wyrok jest prawomocny. Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje. Jak pisze w oświadczeniu, „wyrok ma charakter cenzury” oraz „narusza zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, której podstawą jest zawsze swoboda wypowiedzi dziennikarza”.

Przydacz o deklaracji Bidena ws. Polski: Wyraził się w jasny sposób

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz ocenił, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni brać udziału w igrzyskach...

zobacz więcej

Chodzi o felieton, jaki Jerzy Jachowicz w 2017 r. zamieścił na portalu wPolityce.pl. Publicysta komentował tam sprawę nowo powołanego wówczas Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”.


Jachowicz krytycznie ocenił niektóre działania prokuratora Korneluka w czasie, gdy pełnił on funkcję prokuratora apelacyjnego w Warszawie. Redaktor w swoim felietonie użył sformułowania, iż prokurator „preparował” wnioski o uchylenie immunitetu posłom Antoniemu Macierewiczowi i Mariuszowi Kamińskiemu, czym miał go narazić na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu prokuratora. Za to dziennikarz został skazany z art. 212 kk.CMWP SDP ocenia, że wyrok ma charakter cenzury, gdyż jego konsekwencją jest już usunięcie z przestrzeni internetowej felietonu, przez co uniemożliwia się dotarcie z ważnymi treściami do odbiorców mediów, co jest w szeroko pojętym interesie społecznym. 

„Przez to odbiorcy mediów nie mogą zapoznać się z argumentacją ani faktami przytaczanymi przez red. Jerzego Jachowicza, co w oczywisty sposób narusza ich prawa obywatelskie” – podkreślono.

Nadciągają siarczyste mrozy. Temperatury spadną do -15 st.

Od piątku czeka nas ochłodzenie. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej, a miejscami śnieżyce. – Nocą temperatury spadną do -15 st. Celsjusza –...

zobacz więcej

W oświadczeniu podpisanym przez dyrektor CMWP SDP dr Jolantę Hajdasz czytamy, że wypowiedź Jerzego Jachowicza spełnia wszystkie kryteria jednego z publicystycznych gatunków dziennikarskiej wypowiedzi, jaką jest felieton.„Z definicji ma on charakter subiektywny, wyraża zawsze punkt widzenia autora, który porusza i komentuje aktualne tematy społeczne, zwracając także uwagę na negatywne (w jego ocenie) zjawiska w życiu codziennym. Jest rzeczą zdumiewającą i wyjątkowo bulwersującą, gdy w państwie prawa dziennikarz zostaje karnie skazany za opinie, które głosi zgodnie z zasadami profesjonalizmu i etyki zawodowej. Skutkuje to niszczeniem wolnej debaty i godzi w jeden z fundamentów porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest wolność słowa” – podkreślono. 


„W związku z powyższym CMWP SDP zapowiada objęcie monitoringiem ww. opisanej sprawy zgodnie z przepisami prawa, co jest uzasadnione celami realizowanymi przez Centrum oraz potrzebą ochrony istotnych dóbr chronionych prawem, w tym konstytucyjnych praw i wolności” – dodano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej