RAPORT

Pogarda

Nie żyje aktor Leonard Pietraszak

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Leonard Pietraszak. Urodzony w Bydgoszczy wybitny aktor teatralny i filmowy miał 86 lat. Zagrał w ponad 30 filmach. Miliony telewidzów zapamiętało jego kreacje w m.in. serialu „Czarne chmury” czy Karola Stelmacha w serialu „Czterdziestolatek”.

Nie żyje Lisa Loring, pierwsza odtwórczyni Wednesday Addams

Aktorka była głównie znana z emitowanego w latach 60. kultowego serialu „Rodzina Addamsów”. O śmierci 64-letniej gwiazdy poinformowała w niedzielę...

zobacz więcej

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza.


27 lutego 1959 r. debiutował w roli Alguasila w „Zielonym Gilu” Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1960 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.


W latach 1960-62 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 r. aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w latach 1965-71 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.


W spektaklach zagrał wiele wybitnych ról m.in.: „Detektywie” w reżyserii Janusza Warmińskiego czy „Policji” w oprawie artystycznej Jana Świderskiego. Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda P. Sutton w spektaklu „Pocztówki z Europy” w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze.

Pożegnanie Emiliana Kamińskiego. Prezydent nadał aktorowi wysokie odznaczenie

Prezydent RP nadał Emilianowi Kamińskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. „Żegnamy wybitnego artystę, który w...

zobacz więcej

Grał w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy, Andrzeja Konica, Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Marii Sadowskiej, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Wójcika.


Wystąpił w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w „Jak rozpętałem drugą wojnę światową„”, „Perła w koronie„”, „Rodzina Połanieckich„”, „Królowa Bona„”, „Trójkąt bermudzki„”, „Złoto dezerterów„”. Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego „Vabank„” (1982) i „Vabank II, czyli riposta„” (1985).


Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury„” i Karola Stelmacha w serialu „Czterdziestolatek„”.


15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Nie żyje Katarzyna Huzar-Czub, autorka książek dla dzieci

Zmarła Katarzyna Huzar-Czub, szczecińska autorka i tłumaczka książek dla dzieci. O jej śmierci poinformowała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza...

zobacz więcej

15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.


W 2021 r. Pietraszak i jego żona Wanda przekazali Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję malarstwa młodopolskiego złożoną z kilkudziesięciu obrazów. Dzieła prezentowane są na nowo otwartej wystawie stałej „Jan Stanisławski i jego czasy”.


Na kolekcję przekazaną muzeum składa się pięć obrazów Jana Stanisławskiego i 52 jego uczniów, prezentowaną w obszernej sali zabytkowego gmachu muzeum, którego rewitalizacja, przebudowa i rozbudowa zakończyła się w tym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej