RAPORT

Pogarda

Były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak zatrzymany przez CBA

Rafał Baniak był wiceministrem skarbu państwa w latach 2011–2015 (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Rafał Baniak był wiceministrem skarbu państwa w latach 2011–2015 (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL Rafała Baniaka – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Oprócz Baniaka, który jest prezesem Pracodawców RP, służby zatrzymały trzy inne osoby. Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa ma związek z „czynami o charakterze korupcyjnym”.

Afera Sławomira Nowaka. Nowe informacje z Ukrainy

Ukraińskie organy ścigania przekazały do Polski wszystkie sprawy związane z oskarżonym o korupcję ministrem w rządzie Donalda Tuska Sławomirem...

zobacz więcej

Informację o zatrzymaniu byłego wiceministra skarbu potwierdził nam prok. Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej. – Trwają czynności z udziałem zatrzymanych – powiedział prokurator, dodając, że więcej informacji śledczy przekażą później. 

 

Rafał Baniak (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska i publikację wizerunku) został zatrzymany w Warszawie wraz z trzema innymi osobami przez CBA na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. 

 

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Baniak ma usłyszeć zarzuty „czynu o charakterze korupcyjnym”. CBA poinformowało w komunikacie, że oprócz prezesa Pracodawców RP wśród zatrzymanych są trzej przedsiębiorcy. 

  

„Jednocześnie funkcjonariusze CBA prowadzą przeszukania w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego kraju w tym w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy” – podaje Biuro.

Oświadczenie w tej sprawie wydali Pracodawcy RP. „Z uwagi na trwające czynności nie komentujemy tej spawy do czasu zakończenia działań prowadzonych przez organy śledcze. Jednoczenie deklarujemy, że jesteśmy do dyspozycji służb prowadzących to postępowanie. Organizacja Pracodawcy RP działa nieprzerwanie, jest reprezentowana przez dwóch członków Zarządu. Na wniosek Rafała Baniaka prosimy o podawanie pełnego imienia i nazwiska oraz pokazywanie pełnego wizerunku” – czytamy w komunikacie. 

Z Grasiem rozmawiał o „produkcji faktur VAT”. Kim jest Maciej Witucki?

Jest wrzesień 2013 r., od dwóch lat funkcjonuje podwyższony VAT, a mimo to wpływy podatkowe maleją. Na nagraniu, do którego dotarł portal tvp.info,...

zobacz więcej

Kim jest Rafał Baniak?


Baniak w latach 2002–2003 pełnił funkcję doradcy ministra pracy i polityki społecznej. W okresie 2003–2004 był radcą wiceprezesa Rady Ministrów oraz p.o. dyrektorem sekretariatu wiceprezesa Rady Ministrów Jerzego Hausnera. 

  

Od 14 maja 2004 r. do 17 listopada 2005 r. zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej. W okresie tym pełnił m.in. funkcję współprzewodniczącego Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Był także członkiem Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. 

  

W 2006 r. został dyrektorem departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan, a następnie doradcą prezydenta i zastępcą dyrektora generalnego w Konfederacji Pracodawców Polskich, pełniąc m. in. obowiązki sekretarza Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. 

  

W latach 2007–2011 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. W tym okresie reprezentował rząd m.in. w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

  

W okresie 2011– 2015 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2022 r. jest prezesem zarządu organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej