RAPORT

Pogarda

Odnaleziono zgubioną radioaktywną kapsułkę. „Jak igła w stogu siana”

Najnowsze

Popularne

Władze Australii poinformowały, że znaleziono małą radioaktywną kapsułę, która zaginęła w ubiegłym tygodniu – donosi BBC. Jak stwierdzono, służby ratownicze „dosłownie znalazły igłę w stogu siana”. Kilkumilimetrowa kapsułka zawiera niebezpieczny cez-137.

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie można ją zobaczyć przez lornetkę

Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która jest już na granicy widoczności gołym okiem. Kometę można w tej chwili zobaczyć w...

zobacz więcej

Kilkumilimetrowa kapsułka została przekazana przez przedsiębiorstwo wydobywcze wyspecjalizowanemu przewoźnikowi Rio Tinto. Firma przeprosiła w poniedziałek za zagubienie kapsułki, do którego doszło w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

 

Ryzyko choroby popromiennej 

 

Kapsułka przepadła na kompletnym pustkowiu – prawdopodobnie wypadła z ciężarówki, która przejechała około 1400 km przez stan Australia Zachodnia. 


Radioaktywny obiekt o średnicy 6 mm i długości 8 mm zawiera niewielką ilość cezu-137, który może powodować uszkodzenia skóry, oparzenia lub chorobę popromienną.

(fot. PAP/EPA/DEPARTMENT OF FIRE AND EMERGENCY SERVICES)
(fot. PAP/EPA/DEPARTMENT OF FIRE AND EMERGENCY SERVICES)

Do poszukiwań wysłano specjalistów australijskiej organizacji nauki i technologii jądrowej ANSTO, a także australijskiej agencji bezpieczeństwa jądrowego ARPANSA. Istniały obawy, że kapsułka mogła już utknąć w oponie innego pojazdu i znajduje się setki kilometrów od obszaru poszukiwań. 


Ogromny obszar poszukiwań 

 

W środę po południu czasu lokalnego (nad ranem w Polsce) BBC podało, powołując się na komunikat władz Australii Zachodniej, że kapsułkę odnaleziono. Służby ratownicze w szeroko zakrojonych poszukiwaniach używały specjalistycznego sprzętu – w tym detektorów promieniowania. 

 

Podkreślono sukces „pracy zespołowej między agencjami w obliczu przeciwności pozornie nie do przezwyciężenia”. Obszar poszukiwań odpowiadał – w przybliżeniu – odległości między północnymi wybrzeżami Szkocji a południowym krańcem Wielkiej Brytanii. 

 

Zobacz także – Ekspert: Jodek potasu nie jest parasolem ochronnym dla całego organizmu 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej