RAPORT

Pogarda

Fala strajków w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii będzie miał miejsce „największy od ponad dekady strajk” (fot. SHutterstock/coxy58)
W Wielkiej Brytanii będzie miał miejsce „największy od ponad dekady strajk” (fot. SHutterstock/coxy58)

Najnowsze

Popularne

Pół miliona osób – m.in. nauczycieli, pracowników akademickich, kolejarzy i urzędników służby cywilnej – strajkuje w środę w Wielkiej Brytanii, domagając się podwyżek płac. To najwyższa liczba jednocześnie strajkujących pracowników od 2011 roku.

Bez startów i lądowań. Strajk na lotnisku Berlin-Brandenburg

Od rana trwa strajk ostrzegawczy na lotnisku w Berlinie. W strajku zorganizowanym przez związek zawodowy Verdi biorą udział pracownicy spółek...

zobacz więcej

Największym liczbowo jest ten przeprowadzany przez nauczycieli – według ich związku zawodowego NEU bierze w nim udział ok. 150 tys. osób, a zamknięte jest 85 proc. szkół. To pierwszy z siedmiu zapowiedzianych przez NEU na luty i marzec protestów w Anglii i Walii – w Szkocji natomiast nauczyciele strajkują już od kilku tygodni. 

 

Niezależnie od nich strajkują wykładowcy i inni pracownicy uniwersyteccy – łącznie ok. 70 tys. osób – w przypadku których jest to już trzeci taki protest. Jednodniowy strajk prowadzą urzędnicy służby cywilnej ze 120 ministerstw i urzędów – razem ok. 100 tys. – osób, zaś następny, regularnie strajkujący od lata zeszłego roku – pracownicy 14 przewoźników kolejowych i maszyniści.


Strajk prowadzą także kierowcy jednej z firm autobusowych w Londynie oraz pracownicy ochrony. 

 

Główne żądanie wszystkich strajkujących jest takie samo – podwyżki płac adekwatne do poziomu inflacji, której roczna stopa wyniosła w grudniu zeszłego roku 10,5 proc.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej