RAPORT

Pogarda

Dotacje dla organizacji pozarządowych. Czarnek zwrócił się o nadzór CBA już we wrześniu

Jakie były kryteria przyznawania dotacji? (fot. CBA)
Jakie były kryteria przyznawania dotacji? (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

Już we wrześniu 2022 r. minister Przemysław Czarnek zwrócił się do CBA o objęcie nadzorem programu dotacji dla organizacji pozarządowych – poinformował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

Opozycja krytykuje, minister Czarnek odpowiada: Nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom

40 mln zł na 42 organizacje, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne – powiedział we wtorek minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do...

zobacz więcej

We wtorek TVN24 opublikował listę 12 nieruchomości oraz organizacji, którym zostały przyznane dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. 

 

Stacja twierdzi, że to lista „willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji”. 

  

Na liście znalazły się: 1. Fundacja Polska Wielki Projekt, 2. Fundacja Wolność i Demokracja, 3. Fundacja na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, 4. Fundacja Dumni, 5. Fundacja Edukacji i Mediów, 6. Fundacja pod Damaszkiem, 7. Fundacja Ostre Łąki, 8. Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, 9. Lokalna Organizacja Turystyczna „Inte-Gra”, 10. Fundacja Dabar – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, 11. New Europe Foundation, 12. Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego. 

 

Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od 600 tys. zł do 5 mln zł. 

Minister Czarnek: Potrzebna jest kompleksowa reforma systemu edukacji

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. – Potrzebna jest...

zobacz więcej

Czarnek wystąpił do CBA o nadzór


Doniesienia skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który pytany był o kryteria przyznawania dotacji. 

 

– Państwo wystawiacie się na śmieszność. 40 mln zł na 42 organizacje, średnio po kilkaset tysięcy złotych dla organizacji, które przedstawiły znakomite projekty edukacyjne, które zostały wyłonione na podstawie przepisów prawa i dających prawo ministrowi edukacji do zorganizowania takiego programu – powiedział minister. Jak dodał, „podstawowym kryterium było: nie dajemy pieniędzy lewakom i komunistom, bo to jest sprzeczne z konstytucją”. 

  

Jak zaznaczył, konkurs będzie kontynuowany. – Będziemy ponawiać ten konkurs, ten program dla ochotniczych straży pożarnych, dla innych stowarzyszeń i fundacji, które również składają wnioski, które nie zmieściły się w tym projekcie, bo te środki są tym organizacjom potrzebne, organizacjom, które realizują świetne programy edukacyjne – podkreślił. 

 

Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki, przekazał, że minister Czarnek 15 września 2022 r. zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o objęcie nadzorem programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej