RAPORT

Pogarda

Skąd Polska sprowadza ropę? Ogromna zmiana po rządach PO-PSL

Orlen uniezależnia się od Rosji (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)
Orlen uniezależnia się od Rosji (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

Najnowsze

Popularne

„Jeszcze w 2015 r. niemal cała ropa w Grupie ORLEN pochodziła z Rosji” – poinformował na Twitterze szef polskiego koncernu Daniel Obajtek. Zaznaczył, że obecnie sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

Szokujące kulisy umowy Tuska z Putinem. „Prezes miał 2 minuty na podpisanie 40-letniej umowy!”

Politycy PO przekonują, że uniezależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Jednak odtajniony raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący negocjacji...

zobacz więcej

Rząd PO-PSL latami uzależniał polską gospodarkę od surowców z Rosji. Odtajniony raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący negocjacji gazowych ujawniał, że rząd Donalda Tuska chciał umowy z Władimirem Putinem aż do 2037 r.


Również ropa trafiała do nas głównie od oligarchów ze wschodu. Nawiązał do tego prezes PKN Orlen i zaznaczył, jaka zmiana zaszła w ostatnich latach.„Jeszcze w 2015 r. niemal cała ropa w Grupie ORLEN pochodziła z Rosji. Wraz z wygaśnięciem kontraktu terminowego po raz pierwszy w historii ok. 90 proc. surowca w naszych rafineriach pochodzi z kierunków alternatywnych” – napisał Daniel Obajtek.


„To budowane przez nas realne bezpieczeństwo i niezależność” – dodał.


Od grudnia obowiązuje embargo na rosyjską ropę, a od 5 lutego 2023 r. zostanie rozszerzony o zakaz sprowadzania z Rosji rafinowanych produktów ropopochodnych. Embargo dotyczy ropy transportowanej drogą morską, co stanowi blisko 90 proc. importu tego surowca z Rosji do Europy.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej