RAPORT

Pogarda

Biden w Polsce razem z Zełenskim? Ruszy dyplomatyczna ofensywa

Joe Biden, Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski (fot. Getty Images; PAP)
Joe Biden, Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski (fot. Getty Images; PAP)

Najnowsze

Popularne

Coraz bardziej prawdopodobny staje się wariant lutowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Joem Bidenem i Wołodymyrem Zełenskim w Polsce. To wówczas mógłby zostać zaprezentowany 10-punktowy plan pokojowy. Wróci również temat „państw gwarantów”, wśród których miałyby się znaleźć obok USA m.in. Kanada, Turcja, Wielka Brytania, Izrael, Niemcy i Polska.

TVN24 broni Nitrasa. Ubaw w sieci

Nitras lubuje się w konfrontacjach siłowych.

zobacz więcej

Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, niewykluczone, że wizycie Joego Bidena w Polsce pod koniec lutego będzie towarzyszył przyjazd Wołodymyra Zełenskiego.


„Brane są pod uwagę dwa miasta – Rzeszów i Warszawa. Obecność prezydenta Ukrainy będzie częścią szerszego planu dyplomatycznego, który Kijów zamierza zrealizować w rok od rozpoczęcia przez Rosję inwazji” – podaje gazeta.„Ukraiński prezydent przedstawi plan pokojowy i wezwie do zorganizowania międzynarodowej konferencji poświęconej Ukrainie” – mówi dziennikowi źródło dyplomatyczne w Kijowie. Możliwe, że Zełenski wróci również do tematu gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Wśród państw gwarantów miałyby znaleźć się obok USA również m.in. Kanada, Turcja, Wielka Brytania, Izrael, Niemcy i Polska.

Dziennik podaje, że plan ma zawierać 10 punktów i zakładać uznanie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach sprzed aneksji Krymu w marcu 2014 r.

Rosyjska propagandystka zgwałcona przez kadyrowców

W mediach rozpowszechniana jest informacja o brutalnym zdarzeniu, do jakiego miało dość w ukraińskim mieście Melitopol (okupowanym obecnie przez...

zobacz więcej

„Nowym elementem jest zanegowanie przez Ukraińców tzw. linii rozgraniczenia sprzed 24 lutego. Dodatkowo znajdą się w nim zapisy o bezpieczeństwie nuklearnym, odnoszące się do elektrowni w Zaporożu, i bezpieczeństwa żywnościowego. Poruszone mają zostać tematy wymiany więźniów i powrotu deportowanych do Rosji dzieci” – pisze gazeta.„W planie Zełenskiego ma się również znaleźć kwestia powołania międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Prezydent w ONZ będzie się również domagał nowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w ramach instytucji euroatlantyckich” – czytamy.


Źródło gazety podkreśla, że kwestia integralności terytorialnej nie będzie podlegała negocjacjom. „W marcu ub.r. Kijów dopuszczał moratorium na dyskusję o statusie Krymu na 99 lat” – zaznacza dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej