RAPORT

Pogarda

Konieczne przyspieszone wybory do Parlamentu Europejskiego? Jest sondaż

Najnowsze

Popularne

Od wybuchu afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim grono podejrzanych rośnie z każdym tygodniem. Zamieszani są wysoko postawieni politycy, a o samym skandalu mówi się już nie tylko jako Katargate, ale wskazuje także na wpływy Maroka czy Rosji. Pracownia Social Changes na zlecenie wPolityce.pl zapytała, czy w związku z tym wybory do Parlamentu Europejskiego powinny zostać zorganizowane w przyspieszonym trybie. Blisko połowa respondentów uważa, że powinny.

Nie chcieli potępić europejskich polityków będących na utrzymaniu Putina. Europosłowie opozycji zagłosowali jak bohaterowie Katargate

Tuż przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny Parlament Europejski pracował nad projektem potępiającym Rosję. Europosłowie PiS zaproponowali, aby PE...

zobacz więcej

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim wybuchła w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Kaili to niejedyna bohaterka afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, przede wszystkim partner życiowy Greczynki Francesco Giorgi. 

 

Katar, Maroko i Rosja 

 

Kraje takie jak Katar i Maroko próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie. Okazuje się, że ci sami politycy aktywnie atakowali także Polskę, a w dyskusji pojawia się również temat rosyjskich wpływów.

 

Ataki ze strony UE na Polskę – m.in. antypolskie rezolucje Parlamentu Europejskiego – „można skorelować z momentem, w którym wojska rosyjskie przygotowują się do ataku na Ukrainę” – ocenił europoseł Dominik Tarczyński w programie „Śledczym okiem” na antenie TVP Info. 

Strefa Starcia: Tarczyński ujawnia nowe powiązania ws. Katargate: To afera korupcyjno-szpiegowska

Katargate nie wybuchł w zeszłym roku. Ta sprawa ciągnęła się co najmniej od kilkunastu lat i nie jest to tylko afera korupcyjna, ale także...

zobacz więcej

Sondaż: Parlament Europejski do wymiany 

 

Czy w związku z aferą korupcyjną powinny się odbyć przyspieszone wybory do Parlamentu Europejskiego

 

Z badania pracowni Social Changes wynika, że za takim rozwiązaniem opowiada się 45 proc. respondentów. 


Przeciwko przyspieszonym wyborom do PE jest 22 proc. badanych, z kolei 33 proc. nie ma zdania w tej sprawie.  

Zobacz także: PiS chciał potępienia w PE polityków skorumpowanych przez Putina. Opozycja przeciw [NAZWISKA] 

 

Większość wyborców KO nie widzi problemu 

 

Ankietowanych zapytano też o preferencje polityczne. Okazuje się, że największe poparcie dla przyspieszonych wyborów (78 proc.) odnotowano w elektoracie Zjednoczonej Prawicy. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej blisko połowa (49 proc.) badanych jest przeciwko przyspieszonym wyborom. Wśród sympatyków Polski 2050 jest to 41 proc. „za” i 37 proc. „przeciw”. 

 

Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach 20–23 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1053 Polaków. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej