RAPORT

Pogarda

„Zamiast kreślić czerwone linie, trzeba Ukrainie dostarczyć potrzebną jej broń”

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda (fot. Oleg Nikishin/Getty Images)
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda (fot. Oleg Nikishin/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).

Rozmowy Biden – Zełenski o potrzebach ukraińskiej armii. Jest szansa na F-16?

Pytany w poniedziałek, czy amerykańskie samoloty F-16 trafią na Ukrainę, prezydent Joe Biden odpowiedział stanowczo: „nie”. Teraz jednak przywódca...

zobacz więcej

– Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić – powiedział prezydent Litwy.


Nausėda zauważył, że w przypadku Ukrainy przekroczono już kilka „czerwonych linii”. – Mówię nie tylko o czołgach. Status kandydata Ukrainy do Unii Europejskiej był kiedyś tematem tabu, a także czerwoną linią, dobrze to pamiętam. Nawet gdy wybuchła wojna, Niemcy początkowo kategorycznie powiedziały, że wyślą tylko kamizelki, hełmy i tym podobne, ale nie broń. Ale ta czerwona linia też została przekroczona dość dawno – powiedział prezydent.


– Ten Rubikon został przekroczony, więc mam nadzieję, że ta czerwona linia – jeśli naprawdę istnieje, a myślę, że istnieje tylko w naszych głowach, dotycząca rakiet dalekiego zasięgu i myśliwców – również zostanie przekroczona, ważne byśmy działali bez zwłoki – powiedział Nausėda.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej