RAPORT

Pogarda

Rosja i Białoruś poza igrzyskami olimpijskimi? Rośnie presja

Rosyjski dyktator Władimir Putin lubi uprawiać propagandę poprzez sport (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Rosyjski dyktator Władimir Putin lubi uprawiać propagandę poprzez sport (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Kraje bałtyckie i Polska poparły wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie wszystkich rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu, uznając plan MKOl o ich dopuszczeniu pod neutralną flagą za niemoralny i błędny.

Rosyjski Komitet Olimpijski domaga się bezwarunkowego dopuszczenia Rosjan do igrzysk. MKOl odpowiada

Kary nałożone na Rosję i Białoruś nie podlegają negocjacjom – podkreślił Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To reakcja na wypowiedź prezesa...

zobacz więcej

„Decyzja o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do udziału w następnych igrzyskach jest niemoralna i błędna” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Edgars Rinkēvičs na marginesie spotkania ze swoimi polskimi, estońskimi i litewskimi odpowiednikami.


Łotewski Komitet Olimpijski już zagroził bojkotem igrzysk: „Łotwa nie weźmie udziału w igrzyskach razem z krajem agresorem” – oświadczył. Łotwa przyłączyła się do stanowiska Kijowa, który stanowczo zaprotestował, gdy MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) zaproponował w ubiegłą środę plan mający na celu plan powrotu sportowców z Rosji i Białorusi pod neutralną flagą pod warunkiem, że nie będą oni „aktywnie wspierali wojny w Ukrainie” – podaje agencja AFP.


Front odmowy Rosji i Białorusi


Front odmowy Rosji i Białorusi w ostatnich dniach oficjalnie się poszerzył – zwraca uwagę AFP, trzy państwa bałtyckie (Łotwa, Litwa, Estonia, wcielone siłą do ZSRS w 1944 r. i niepodległe dopiero po jego rozpadzie w 1990 r.) oraz Polska (podlegająca reżimowi komunistycznemu Moskwy do 1989 r.) opowiadają się przeciwko obecności Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich.


W ubiegłym tygodniu polski minister sportu Kamil Bortniczuk powiedział, że „nie wyobraża sobie” możliwości udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich – przypomina AFP.


W Estonii premier Kaja Kallas powiedziała w poniedziałek, że dopuszczenie Rosjan do rywalizacji „byłoby kpiną z Ukraińców i dziesiątek tysięcy z nich, którzy stracili życie w największej europejskiej zbrodni przeciwko ludzkości od czasów drugiej wojny światowej”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Litewska minister edukacji, która ma spotkać się ze swoimi łotewskimi i estońskimi odpowiednikami ds. sportu, zasygnalizowała, że będzie nakłaniać ich do złożenia wniosku o wyłączenie Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej