RAPORT

Pogarda

Piramidalny błąd. Polak wszedł na piramidę Majów

Piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichen Itza (fot. Jon G. Fuller/VW PICS/Universal Images Group via Getty Images)
Piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichen Itza (fot. Jon G. Fuller/VW PICS/Universal Images Group via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Podróżujący po Meksyku polski turysta został aresztowany przez policję za wejście na piramidę Kukulkana wybudowaną przez Majów na terenie starożytnego miasta Chichén Itzá na półwyspie Jukatan – podały meksykańskie media.

Kościelna złodziejka złapana. Część łupów wyrzucała do śmieci [WIDEO]

Policjanci z Suwałk zatrzymali 24-latkę, która kradła w miejscowych kościołach. W czasie rozdawania komunii polowała na pozostawione w ławkach...

zobacz więcej

Incydent miał miejsce w niedzielę – poinformował media Narodowy Instytutu Antropologii i Historii (INAH), który sprawuje opiekę nad zabytkiem. Potwierdził, że intruz został zatrzymany przez policję w pobliżu piramidy Kukulkana, a następnie tymczasowo aresztowany.


Po 12 godzinach pobytu w więzieniu i wpłaceniu równowartości 263 dol. tytułem grzywny mężczyzna wyszedł na wolność – ustalił meksykański dziennik „El Universal”.


Próba wejścia na szczyt piramidy została sfilmowana przez obecnych w miejscu zdarzenia turystów i opublikowana w internecie. Na nagraniu widać, jak część świadków zdarzenia krytycznie odnosi się do złamania przez turystę obowiązujących w Chichén Itzá zasad. Jeden z obecnych pod piramidą mężczyzn uderzył intruza kijem w głowę.


– Turyści powinni szanować zasady bezpieczeństwa obowiązujące na tym obszarze archeologicznym, aby zachować dziedzictwo kulturalne

Meksyku – powiedział, komentując zajście przy piramidzie szef INAH Jose Chab Cardenas.


Piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichén Itzá, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej