RAPORT

Pogarda

Już 44 osoby aresztowane za ustawianie meczów w Hiszpanii, Gibraltarze i Andorze

Śledczy dobijają syndykat bukmacherski, który ustawiał mecze niższych lig (fot. Europol)
Śledczy dobijają syndykat bukmacherski, który ustawiał mecze niższych lig (fot. Europol)

Najnowsze

Popularne

Hiszpańska Policja Krajowa zatrzymała kolejne 23 osoby w śledztwie dotyczącym tzw. syndykatu bukmacherskiego, który zajmuje się ustawieniem meczów niższych lig podlegających Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) oraz ekstraklasy Gibraltaru i Andory. Wcześniej aresztowano 21 osób, w tym liderów organizacji związanych ze środowiskiem piłkarskim oraz skorumpowanych zawodników.

Miały być cztery bramki i były. Sparing Wisły Kraków ustawiony

Wszystko wskazuje na to, że mecz sparingowy Wisły Kraków w Turcji został ustawiony przez sędziów. W meczu miały paść minimum cztery bramki i tak...

zobacz więcej

Policja Krajowa (Policia Nacional) poinformowała, że razem z Europolem i Interpolem zakończyły drugą fazę operacji „Conifera” (w wolnym tłumaczeniu – Choinka), wymierzoną w grupę przestępczą ustawiającą mecze – obstawianie wyników w zakładach bukmacherskich zarówno klasycznych, jak i działających online.

 

Podczas działań przeprowadzonych w listopadzie ub.r. w hiszpańskich prowincjach Badajoz, Kadyksie, Ciudad Real, Kordobie, Teneryfie i w autonomicznym mieście Ceuta aresztowano 23 osoby. Odpowiedzą one za ustawianie meczów piłki nożnej niższych lig podlegających Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) oraz ekstraklasy Gibraltaru i Andory. Wśród aresztowanych jest kilku piłkarzy. Działania śledczych były trzymane w tajemnicy do czasu ujęcia wszystkich kluczowych podejrzanych.

 


W 2021 r. , podczas pierwszej fazy operacji aresztowano 21 osób, w tym liderów organizacji. Według śledczych szefowie syndykatu byli związani ze światem profesjonalnej piłki nożnej i wykorzystali osobiste kontakty z zawodnikami i przedstawicielami drużyn piłkarskich, uzyskując pewną kontrolę nad meczami trzeciej ligi RFEF.

Aresztowano 21 osób podejrzanych o ustawianie meczów piłkarskich niższych lig Hiszpanii

Funkcjonariusze Policji Krajowej współpracujący z Interpolem i Europolem zlikwidowali organizację zajmującą się ustawieniem meczów niższych lig...

zobacz więcej

Informacje z pierwszej ręki

 

Na trop tej grupy śledczy natrafili po uzyskaniu informacji o podejrzanych transakcjach związanych z obstawianiem meczów trzeciej ligi piłkarskiej w maju 2021 r. Okazało się, że takich przypadków było znacznie więcej.


Funkcjonariusze nawiązali współpracę z Królewską Hiszpańską Federacją Piłki Nożnej (RFEF), Generalną Dyrekcją ds. Regulacji Hazardu (DGPJ) oraz Krajowego Centrum Policji ds. Uczciwości w Sporcie i Zakładach (CENPIDA) i UDEV Central (specjalnej grupy policyjnej specjalizującej się w dochodzeniach dotyczących korupcji w sporcie).

 

Z ustaleń Policji Krajowej wynika, że dwaj „ustawiacze” zdobywali od piłkarzy informacje o składzie zespołów przed konkretnymi meczami, planowanych ustawień czy taktyce. Śledczy badają, czy zamieszani w ten proceder zawodnicy nie wpływali także bezpośrednio na wyniki spotkań. Liderzy grupy utrzymywali kontakt ze skorumpowanymi zawodnikami za pomocą szyfrowanej sieci komunikacyjnej.

 

Dzięki zdobytym informacjom obstawiali mecze w zakładach bukmacherskich. Głównie tych działających online, bo one gwarantowały oszustom większą anonimowość. Dla uniknięcia wykrycia przekrętów, oszuści nie stawiali zbyt wielkich sum. Za to przy pomocy grupy „słupów” założyli na ich nazwiska wiele kont wykorzystywanych do obstawiania. Za podział zysków odpowiadali dwaj „ustawiacze”, którzy zarabiali najwięcej. Opłacali oni współpracujących z nimi piłkarzy, a także „słupy” i „personel pomocniczy”. Oszuści zarobili co najmniej 500 tys. euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej