RAPORT

Pogarda

Gwiazdor zastrzelił operatorkę filmową. Jest akt oskarżenia

Alecowi Baldwinowi grozi do pięciu lat więzienia (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)
Alecowi Baldwinowi grozi do pięciu lat więzienia (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura w Nowym Meksyku wystąpiła z formalnym oskarżeniem amerykańskiego gwiazdora Aleca Baldwina o nieumyślne spowodowanie śmierci autorki zdjęć do filmu „Rust” Ukrainki Halyny Hutchins. Od sędziego zależy, czy dojdzie do procesu. Oskarżenie w sądzie rejonowym skierowano też wobec filmowej zbrojmistrz Hannah Gutierrez-Reed.

Wypadek na planie filmowym. Gerard Butler poparzył twarz kwasem

W thrillerze „Plane”, który 13 stycznia wszedł do amerykańskich kin, Gerard Butler gra pilota samolotu pasażerskiego. Aktor przyznał, że choć w...

zobacz więcej

Tragiczny wypadek wydarzył się na planie filmu 21 października 2021 r. Baldwin podczas prób zastrzelił 42-letnią kobietę oraz postrzelił reżysera filmu. Prokuratorzy zarzucili aktorowi i jego współpracowniczce nieprzestrzeganie standardowych procedur bezpieczeństwa. Nie sprawdzili, czy rewolwer był załadowany ostrymi nabojami.


Baldwin zaprzeczył, jakoby nacisnął na spust rewolweru. Prokurator okręgowy w Santa Fe, Mary Carmack-Altwies, powołała się badanie kryminalistyczne broni przez FBI wykazujące, że jednak to zrobił.


Śledczy z biura prokuratora okręgowego, Robert Shilling, cytowany przez „New York Times” oskarżył Baldwina m.in., że nie przeszedł wystarczającego szkolenia w zakresie broni palnej i nie odniósł się do skarg dotyczących bezpieczeństwa na planie.


– Nacisnął spust prawdziwej broni palnej, kiedy należało użyć repliki lub gumowego pistoletu i skierował broń palną w stronę operator i reżysera filmu – podkreślił Shilling. Argumentował, że odstępstwo od standardów spowodowało śmiertelne postrzelenie.

Oscary 2023. Ważna decyzja w sprawie filmu Skolimowskiego [WIDEO]

„IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. – Wykonaliśmy katorżniczą pracę w...

zobacz więcej

Ostra amunicja na planie


Prokuratorzy oskarżyli Gutierrez-Reed m.in. o niesprawdzenie naboi, które ładowała do broni palnej, dopuszczenie na miejsce zdarzenia ostrej amunicji i niezabezpieczenie jej.


Prawnik Baldwina, Luke Nikas ocenił, że decyzja o oskarżeniu jego klienta „zniekształca tragiczną śmierć Halyny Hutchins i stanowi straszną pomyłkę sądową”. Zapowiedział wygranie walki z zarzutami.


Jak pisze „NYT”, jeśli sprawa trafi do sądu i ława przysięgłych orzeknie o winie któregoś z oskarżonych, grożą im kary więzienia od 18 miesięcy do 5 lat.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Decyzją prokuratury Baldwin i Gutierrez-Reed nie zostaną aresztowani, chyba że nie zastosują się do zaplanowanej procedury przesłuchań sądowych. „Sędzia w Santa Fe zadecyduje podczas wstępnego przesłuchania, czy istnieje wiarygodna przyczyna, aby kontynuować zarzuty karne przeciwko panu Baldwinowi i pani Gutierrez-Reed” – wyjaśniła gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej