RAPORT

Pogarda

USA przygotowują nową transzę pomocy dla Ukrainy. Będzie przełom?

Pomoc ma objąć m.in. sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot (fot. US Army)
Pomoc ma objąć m.in. sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot (fot. US Army)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 mld dol., która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu – podała Agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych.

Rozmowy Biden – Zełenski o potrzebach ukraińskiej armii. Jest szansa na F-16?

Pytany w poniedziałek, czy amerykańskie samoloty F-16 trafią na Ukrainę, prezydent Joe Biden odpowiedział stanowczo: „nie”. Teraz jednak przywódca...

zobacz więcej

Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu – poinformowali urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin – wskazali.


Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, o wartości 1,725 mld dol., będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joego Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.


Fundusze USAI zostałyby, zdaniem informatorów Agencji Reutera, przeznaczone na zakup nowej broni, wystrzeliwanej z ziemi rakiety o małej średnicy (GLSDB), która ma zasięg 94 mil (150 km). Stany Zjednoczone odrzuciły prośby Ukrainy o pociski ATACMS o zasięgu 185 mil (297 km).


Większy zasięg rakiety GLSDB może pozwolić Ukrainie na trafienie w wartościowe cele wojskowe, które były dotychczas poza jej zasięgiem, i pomóc jej w kontynuowaniu kontrataków na zapleczu Rosji.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej