RAPORT

Pogarda

Zaskakująco łagodny wyrok za szpiegowanie dla Rosjan. Śledczy szykują apelację

Wyrok zaskoczył prokuraturę i funkcjonariuszy ABW (fot. ABW)
Wyrok zaskoczył prokuraturę i funkcjonariuszy ABW (fot. ABW)

Najnowsze

Popularne

Śledczy z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej szykują apelację od wyroku w szpiegostwa na rzecz Rosji. Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał dwóch oskarżonych na kary 18 i 12 miesięcy więzienia. Dolna granica odpowiedzialności za to przestępstwo wynosi rok pozbawienia wolności.

Szpieg w warszawskim urzędzie. Miał przekazywać Rosjanom cenne dokumenty

Pracownik jednego z warszawskich urzędów miał kopiować i przekazywać rosyjskiemu wywiadowi cenne dokumenty. Pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna...

zobacz więcej

Na początku maja 2022 roku Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom zamieszanym w działalność szpiegowską. Marcinowi K. zarzucono działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej, a Radosławowi S. ułatwianie prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pierwszy z oskarżonych miał działań na rzecz rosyjskiego wywiadu od 2016 roku do momentu zatrzymania w maju 2021 roku. – Realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, czyli dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP – tak o K. mówił w 2022 roku Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.


Radosław S. zaś miał pomagać Marcinowi K. od 2017 roku. Wpadł w listopadzie 2021 roku. Obu mężczyznom groziło od roku do 10 lat więzienia. 

Były działacz partii „Zmiana” zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Mazowieckie „pezety” Prokuratury Krajowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawniły, że ostatniego dnia maja tego roku zatrzymano Janusza N.,...

zobacz więcej

Zaskoczenie


Proces obu oskarżonych toczył się przed Sądem Okręgowym w Suwałkach z wyłączeniem jawności. Rozstrzygnięcie zaskoczyło śledczych z mazowieckich „pezetów” oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpracowujących domniemanych szpiegów. 

 

– Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał Marcina K. oraz Radosława S. na kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 1 roku pozbawienia wolności. Prokurator skierował do Sądu wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie i tym samym zapowiedział złożenie apelacji od powyższego wyroku – mówi prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.


Prokuratura i ABW nie komentują oficjalnie wyroku. Nieoficjalnie śledczy przyznają, że byli zszokowani tak łagodnym wymiarem kary. Gdyby wyrok został utrzymany oznaczałoby o de facto, że obaj skazani będą wolnymi ludźmi, ponieważ spędzili a aresztach zbliżony czas do zasądzonej odsiadki. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej