RAPORT

Pogarda

Protesty. Francuzi nie chcą wyższego wieku emerytalnego, rząd pozostaje nieugięty

Na ulice wyszli przedstawiciele niemal wszystkich profesji (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Na ulice wyszli przedstawiciele niemal wszystkich profesji (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Najnowsze

Popularne

Wiele spośród dotychczasowych rządów francuskich zapowiadało podwyższenie wieku emerytalnego. Żadnemu dotychczas to się nie udało. Po ostatnich zapowiedziach reformy systemu emerytalnego na ulice wyszli przedstawiciele niemal wszystkich profesji. Jednak jak zapewnia premier Elisabeth Borne, rząd pozostanie nieugięty.

Paraliż kraju? Na początek przerwy w dostawie prądu

We Francji rozpoczął się strajk przeciwko reformie emerytalnej. Jak zapowiadają związki zawodowe, obejmie rafinerie, koleje, transport miejski,...

zobacz więcej

Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji protesty ogarnęły nawet prowincję, gdzie na ulice wyszli m.in. rolnicy. Przywódcy związkowi oceniają, że mobilizacja jest większa niż podczas pierwszej rundy protestów 19 stycznia.


Według Agencji Reutera oceny liderów central związkowych nie potwierdzają wstępne dane dotyczące liczby uczestników protestów, np. w sektorze kolejowym, w którym strajkuje o 10 proc. mniej osób niż podczas poprzedniej akcji protestacyjnej.


Związkowcy liczą na powtórzenie sukcesu z 19 stycznia, kiedy w ogólnokrajowej akcji protestacyjnej uczestniczył ponad milion pracowników. – Jest lepiej niż 19 (stycznia). To prawdziwy sygnał dla rządu, który mówi, że nie chcemy emerytury w wieku 64 lat – powiedział szef największej francuskiej centrali związkowej CFDT Laurent Berger.

Potężne protesty we Francji. „To tylko początek”

Mobilizacja na protestach przeciw reformie emerytalnej przekracza nasze oczekiwania – powiedział szef związku zawodowego CFDT Lauren Berger przed...

zobacz więcej

Protestuje nawet prowincja


AFP zwraca uwagę, że tym razem protesty ogarnęły nawet małe miejscowości, jak miasteczko Mende na południu kraju, gdzie na 12 tys. mieszkańców w strajku bierze udział 2 tys. osób.


W średnich i małych miastach skrystalizowało się dość powszechne niezadowolenie z polityki (prezydenta) Emmanuela Macrona – powiedział agencji AFP Antoine Bristielle szef Obserwatorium Opinii Publicznej Fundacji Jean-Jaures, think tanku powiązanego z Partią Socjalistyczną.


W Paryżu na czele marszu protestacyjnego, który ruszył po południu, stanęli przywódcy ośmiu głównych central związkowych. Stawili się też politycy Partii Komunistycznej, socjalistów i radykalnie lewicowej formacji Francja Nieujarzmiona. Frederic Souillot z centrali związkowej FO zapewnił w rozmowie z AFP, że wtorkowy strajk to tylko początek akcji protestacyjnych, których „rytm przyspieszy”.


Przyczyną protestów jest proponowana reforma systemu emerytalnego, która zakłada, że wiek emerytalny (obecnie 62) zostanie stopniowo podwyższony o 24 miesiące – do 64 lat. Badania opinii publicznej pokazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne, jednak rząd zapowiada, że się nie ugnie. Próg 64 lat – jak powiedziała premier Elisabeth Borne – „nie podlega negocjacjom”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej