RAPORT

Pogarda

Prezydent: Chcielibyśmy żyć z Rosją w pokoju, ale jak widać, nie da się

Andrzej Duda (fot. PAP/Andrzej Lange)
Andrzej Duda (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą na Łotwę. We wtorek w Rydze spotkał się m.in. z Polakami mieszkającymi w tym kraju. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe; mówił o relacjach polsko-litewskich i wsparciu dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Prezydent Duda: Kto zobaczył Buczę i Mariupol, wie, po co są żołnierze NATO na wschodniej flance

Każdy, kto zobaczył Irpień, Borodiankę, Buczę, Mariupol i inne miejsca na Ukrainie, wie, po co dzisiaj na wschodniej flance NATO są wojska...

zobacz więcej

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski, oraz polskie flagi. – To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugie - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury – podkreślił, zwracając się do odznaczonych.


Andrzej Duda mówił podczas spotkania o relacjach między Polską i Łotwą. Podkreślił, że nasze kraje są razem w NATO, w UE.


– Wspieramy się bardzo mocno, zwłaszcza wspieramy się bardzo mocno w tym ostatnim czasie, gdy ten potwór ze Wschodu rosyjski znowu powstaje i wyciąga swoją drapieżną łapę po to, by zagarnąć kolejne narody. Rzucił się na naszych sąsiadów z Ukrainy, naszych kiedyś współrodaków Rzeczypospolitej, tej wielkiej Rzeczypospolitej, i chcąc im odebrać dziś wolność, niepodległość, suwerenność, życie, a przede wszystkim prawo do samostanowienia – podkreślił.


– Z wielką odwagą i niesłychaną determinacją stanęli do obrony. Dziękuję, że dziś wszyscy razem ich wspieramy – zaznaczył.


Prezydent podkreślił, że władze Polski i Łotwy świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy w jej obronie. – Ja wierzę w to głęboko, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu, dzięki także i determinacji właśnie sąsiadów, narodów dawnej Rzeczypospolitej, Ukraina zwycięży, Ukraińcy pokonają wroga, który ponownie okazał się wrogiem znienawidzonym, niestety – powiedział.


– Niestety mówię, bo przecież chcielibyśmy wszyscy móc żyć z Rosją, z Rosjanami w pokoju, w spokoju, móc się swobodnie rozwijać, móc prowadzić handel, budować swe życie i zamożność, razem. Niestety, jak widać, nie da się, bo napadają, rabują, zabijają, chcą odebrać wolność – powiedział prezydent Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej