RAPORT

Pogarda

Rosja i Iran zacieśniają więzi. Integrują systemy bankowe

Rosja i Iran dotknięte zachodnimi sankcjami zacieśniają więzi  (fot. Shutterstock/Mc_Cloud)
Rosja i Iran dotknięte zachodnimi sankcjami zacieśniają więzi (fot. Shutterstock/Mc_Cloud)

Najnowsze

Popularne

Rosja i Iran należą do jednych z najbardziej dotkniętych międzynarodowymi sankcjami państw świata. W ostatnim czasie doszło do zacieśnienia więzi politycznych i gospodarczych między nimi. Teraz dyrektor irańskiego Banku Centralnego ogłosił integrację systemów bankowych obu państw. W ten sposób dążą one do podważenia dominacji dolara amerykańskiego w globalnym systemie finansowym.

Niepokojące informacje z USA. Iran przygotowuje pociski balistyczne dla Rosji

Rosja coraz częściej uderza w Ukrainę przy użyciu irańskich dronów. Amerykańska stacja CNN donosi, że islamska republika szykuje dla Władimira...

zobacz więcej

„Rosja i Iran integrują systemy bankowe" – informuje Agencja Reutera, powołując się na irański bank centralny. Banki w obu krajach zostały wcześniej odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Dzięki integracji systemów Rosja ma zamiar zwiększyć handel z Iranem do 10 miliardów dolarów rocznie.


O podpisaniu umowy poinformował Mohsen Karimi, wiceprezes Centralnego Banku Iranu. Karimi zapowiedział, że do systemu podłączonych będzie około 700 banków rosyjskich i 106 nierosyjskich banków z 13 krajów, których jednak nie wymienił. Iran został odłączony od systemu SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) po ponownym nałożeniu sankcji w 2018 roku, natomiast Rosja – po agresji na Ukrainę.


Chcą kryptowaluty


„Decyzja o stworzeniu alternatywnego systemu płatności jest najnowszym sygnałem, że Iran i Rosja zacieśniają współpracę, zmierzając ku wszechstronnemu partnerstwu wymierzonemu w Zachód” – komentuje londyński portal Middle East Eye. Teheran nie tylko dostarcza Rosji drony, ale oba państwa zacieśniają współpracę gospodarczą w obliczu zachodnich sankcji. W ubiegłym roku Dżawad Owdżi, irański minister ds. ropy, poinformował, że Teheran zgadza się używać walut narodowych do rozliczania płatności handlowych z Rosją.


Oba kraje starają się podważyć dominację amerykańskiego dolara w globalnym systemie finansowym. Jak ostatnio doniosły rosyjskie media, Moskwa i Teheran współpracują przy tworzeniu nowej stabilnej kryptowaluty opartej na złocie. „Jednak projekt kryptowalutowy będzie mógł rozwinąć się w pełni, tylko gdy rosyjski rynek aktywów cyfrowych zostanie w pełni uregulowany” – twierdzi Market Insider.


Ostatniej jesieni Bank Rosji zaakceptował potrzebę legalizacji kryptowalut, które miałyby być wykorzystywane do międzynarodowych płatności i złagodzić wpływ sankcji finansowych, ale dotąd nie opublikowano konkretnych planów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej