RAPORT

Pogarda

Rosjanie rozmawiali o wojnie na Ukrainie. Zbyt głośno. Więzienie dla męża, grzywna dla żony

Ktoś podsłuchał ich rozmowę w kawiarni (fot. Pavel Pavlov/Anadolu Agency via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Ktoś podsłuchał ich rozmowę w kawiarni (fot. Pavel Pavlov/Anadolu Agency via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Grzywną i aresztem zakończyła się prywatna dyskusja o Ukrainie dla pary Rosjan, którzy omawiali wiadomości w kawiarni w Krasnodarze – podał we wtorek niezależny portal Insider. Mężczyznę skazano na 15 dni aresztu, jego żona ma uiścić 1000 rubli (ok. 60 PLN) grzywny.

Rosjanie donoszą na siebie w pracy. Kary grzywny, a nawet więzienie za krytykę wojny

Sąd w Rosji może skazać obywatela tego kraju za domniemaną „dyskredytację armii” nawet na podstawie donosu na temat rozmowy z kolegami w miejscu...

zobacz więcej

Jak podał Insider we wtorek, sąd skazał małżonków na podstawie oskarżeń o drobne chuligaństwo. Wobec kobiety sporządzono również protokół administracyjny dotyczący publicznej „dyskredytacji armii”, ale decyzja w jej sprawie jeszcze nie zapadła.


Aleksiej Owczynnikow i jego żona – Olesia zostali zatrzymani w niedzielę wieczorem. 


Ich adwokat Aleksiej Awanesjan powiedział dziennikarzom, że para przyszła do kawiarni na spotkanie ze znajomą. Gdy mężczyzna wyszedł na zewnątrz zapalić, kobiety zaczęły omawiać wiadomości z Ukrainy. Wówczas podszedł do nich inny klient i zaczął krytykować ich zachowanie w grubiańskiej formie – relacjonował adwokat. Gdy wrócił Aleksiej, między nim a intruzem doszło do kłótni.


„Chwała Ukrainie!”


Portal Kawkazsji Uzieł podał z kolei, że jeden z klientów kawiarni wezwał funkcjonariuszy z powodu pacyfistycznych wypowiedzi obu kobiet.


Po przyjeździe funkcjonariusze gwardii narodowej (Rosgwardii) zakuli małżeństwo w kajdanki; oboje musieli spędzić noc w komisariacie, choć mają nieletnią córkę.


Prawdopodobnie również funkcjonariusze Rosgwardii nagrali wideo, opublikowane potem w mediach społecznościowych, na którym aresztowana kobieta kłóci się z jednym z nich i powtarza: „Chwała Ukrainie!”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej