RAPORT

Pogarda

Więcej wyrzutni i pocisków Javelin dla polskiej armii. Błaszczak podał szczegóły

Kolejne Javeliny trafią do Wojska Polskiego (fot. Scott Barbour/Getty Images)
Kolejne Javeliny trafią do Wojska Polskiego (fot. Scott Barbour/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

We wtorek został podpisany aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin dla Wojska Polskiego – przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni Javelin

Kilkudziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniach operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin...

zobacz więcej

Żołnierze otrzymają kolejne wyrzutnie, pociski rakietowe, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy” – napisał Błaszczak na Twitterze.


PPK Javelin to broń produkcji amerykańskiej – pociski wraz z wyrzutniami, które mogą być obsługiwane przez pojedynczego żołnierza. Dostarczane siłom ukraińskim przez państwa zachodnie Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę z powodu dużej skuteczności w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi.


W październiku ubiegłego roku Błaszczak informował, że kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Wskazywał wówczas, że to znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego.


Pierwsze kursy obsługi tej broni odbyły się w czerwcu 2021; jak informował wtedy wicepremier, kolejne pociski trafiać będą przede wszystkim do brygad WOT rozmieszczonych na wschodzie kraju. W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w 2021 roku.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej