RAPORT

Pogarda

Oszustwo na „kupon zakupowy”. 51-latek stracił wszystkie oszczędności

Policja ponawia apele o ostrożność (fot. Shutterstock/fizkes)
Policja ponawia apele o ostrożność (fot. Shutterstock/fizkes)

Najnowsze

Popularne

Przestępcy wyłudzający pieniądze są bardzo pomysłowi w swoim działaniu. Ułatwiają im to niestety media społecznościowe i ... ludzka naiwność. Policja nieustannie ponawia apele o rozwagę, czujność i ostrożność. Ostatnio na Mazowszu doszło do wyłudzenia ponad 9,5 tys. zł. Ofiarą padł 51-letni mężczyzna.

Nowe metody oszustów. Policja ostrzega przed tzw. „wirtualnymi pensjonatami”

Przed okresem świąteczno-noworocznym w ofertach internetowych nasilają się oszustwa na tzw. „wirtualne pensjonaty”. Choć jest ich zdecydowanie...

zobacz więcej

Ponad 9,5 tys. zł stracił 51-latek z gminy Ojrzeń pod Ciechanowem, który na portalu społecznościowym otrzymał informację dotyczącą wygranej – kuponu na zakupy. Mężczyzna wykonał instrukcje podane w wiadomości. Podał też wrażliwe dane. W efekcie z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności.


Jak poinformowała we wtorek mł. asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej w Ciechanowie, dzień wcześniej zgłosił się tam 51-letni mieszkaniec gminy Ojrzeń, który zorientował się, że padł ofiarą internetowego oszustwa.


– Mężczyzna za pośrednictwem jednego z popularnych portali społecznościowych otrzymał ofertę promocyjną banku. Wiadomość ta dotyczyła wygranej w postaci kuponu na zakupy o wartości tysiąca złotych – wyjaśniła mł. asp. Zarembska. Jak zaznaczyła, zgodnie z załączoną przez oszustów informacją, aby otrzymać rzekomy kupon należało najpierw kliknąć w link zamieszczony w przesłanej wiadomości, a następnie podać dane do otrzymania pieniędzy.


– 51-latek bez żadnych podejrzeń wykonał kolejne instrukcje przekazane w wiadomości i podał wrażliwe dane osobowe. Dopiero po jakimś czasie zorientował się, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności, ponad 9,5 tys. zł – przekazała mł. asp. Zarembska.


Policja przypomina, że phishing, czyli podszywanie się np. pod znane firmy, organizacje czy instytucje zaufania publicznego, „to jedno z najbardziej popularnych, a także skutecznych oszustw internetowych”. Apelując o rozwagę, czujność i ostrożność, policja zaleca jednocześnie stosowanie zasady ograniczonego zaufania, nawet wobec znajomych z serwisów społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej