RAPORT

Pogarda

Ostra wymiana zdań między władzami Czech i Chin. Powodem Tajwan

Czechy nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajpej  (fot.  Annabelle Chih/Getty Images)
Czechy nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajpej (fot. Annabelle Chih/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent elekt Republiki Czeskiej Petr Pavel odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu. Chińskie MSZ stanowczo zaprotestowało i zażądało od Czech podjęcia działań, które mogłyby zapobiec „nieodwracalnym szkodom” w relacjach obu państw. Premier Czech Petr Fiala podkreślił w mediach społecznościowych, że jego kraj jest suwerennym państwem. „Sami decydujemy, do kogo telefonujemy i z kim się spotykamy” – dodał.

Zaiskrzyło na linii Chiny-Czechy. Poszło o Tajwan

Chiny wyraziły niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec rozmowy prezydenta elekta Czech Petra Pavla z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen – oświadczyła...

zobacz więcej

Chińskie MSZ zarzuciło Petrovi Pavlowi, że złamał własne deklaracje dotyczące polityki jednych Chin.


Pekin wezwał czeskie władze do podjęcia działań, które miałyby zapobiec „nieodwracalnym szkodom” w relacjach obu państw.


„Polityka Republiki Czeskiej wobec Chin nie zmienia się i jest zgodna z polityką naszych sojuszników. Czechy respektują i trwają przy swej własnej polityce jednych Chin” – skomentował premier Czech Petr Fiala. Republika Czeska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Tajpej. 


„Z demokratycznym Tajwanem mamy tradycyjnie dobre relacje w zakresie gospodarki, szkolnictwa i nauki” – napisał czeski premier podkreślając potrzebę ochrony demokratycznych wartości. Dodał, że jednocześnie należy szanować Chiny jako ważnego partnera handlowego.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej