RAPORT

Pogarda

Co z tą Turcją? Szwedzi mówią o bojkocie ME w Stambule, Węgrzy o Noblu dla Erdogana

Erdogan do Szwedów: kochacie terrorystów? Szukajcie bezpieczeństwa u nich (fot. Murat Kula/Anadolu Agency via Getty)
Erdogan do Szwedów: kochacie terrorystów? Szukajcie bezpieczeństwa u nich (fot. Murat Kula/Anadolu Agency via Getty)

Najnowsze

Popularne

Szwecja rozważa wycofanie się z uczestnictwa w halowych lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Stambule, obawiając się o bezpieczeństwo swoich zawodników z powodu napiętego konfliktu z gospodarzem po spaleniu 21 stycznia Koranu pod ambasadą Turcji w Sztokholmie. Tymczasem szef węgierskiej dyplomacji wyznał, że chciałby, aby prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otrzymał pokojową Nagrodę Nobla. Zapowiedział inicjatywę w tej sprawie.

Szwecja w NATO? Turcja będzie blokować ratyfikację z powodu „bluźnierstwa”

Prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj będzie na razie blokował przystąpienie Szwecji do NATO. To odpowiedź Recepa Tayyipa Erdoğana na...

zobacz więcej

ME odbędą się w Stambule w dniach 2-5 marca. – Na razie obserwujemy uważnie rozwój sytuacji, zwłaszcza po ostrzeżeniu naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby szwedzcy obywatele przebywając w Turcji byli wyjątkowo ostrożni. Rozważamy też wycofanie się z mistrzostw – powiedziała kierowniczka reprezentacji Szwecji, była skoczkini wzwyż Kajsa Bergqvist.


– Nie chcemy oglądać płonących szwedzkich flag, a jeżeli tam pojedziemy, to będziemy unikać ubierania się w stroje reprezentacji poza obiektami sportowymi – dodała.


Rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis już wcześniej zapowiedział, że nie wystartuje w tych mistrzostwach Europy, ale nie z powodów politycznych, lecz planu startów w tym roku, który nie obejmuje zawodów w Stambule.


– Ten sezon będzie bardzo intensywny, więc muszę mieć czas na treningi i odpoczynek i wybierać najważniejsze dla mnie zawody. Ważniejsze są dla mnie mityngi Diamentowej Ligi i mistrzostwa świata w Budapeszcie – powiedział tyczkarz.

 


Szwed jest mistrzem olimpijskim oraz mistrzem świata i Europy zarówno w hali, jak i na stadionie.

 

Ostro na linii Sztokholm - Ankara

 

Stosunki szwedzko-tureckie zaostrzyły się po kurdyjskiej demonstracji, która odbyła się w pobliżu tureckiej ambasady w Sztokholmie 21 stycznia. Protest był wymierzony zarówno przeciwko Turcji, jak i przystąpieniu Szwecji do NATO. W trakcie zamieszek spalono też Koran. 

Kukła Erdogana w Sztokholmie. „Sabotaż starań Szwecji o wejście do NATO”

Potępienie przez Szwecję incydentu, w trakcie którego w Sztokholmie powieszono kukłę z wizerunkiem tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana,...

zobacz więcej

Na to wydarzenie ostro zareagował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, dla którego mniejszość kurdyjska w Skandynawii to kolebka terroryzmu. – Jeśli tak bardzo kochacie terrorystów i wrogów islamu, w ich krajach powinniście szukać pomocy w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa – komentował. W Turcji w odwecie za manifestację spalono szwedzką flagę.

 

Węgrzy: Nobel dla Erdogana

 

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział tymczasem, że chciałby, aby prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otrzymał pokojową Nagrodę Nobla. Inicjatywę w tej sprawie zapowiedział w czasie oficjalnej wizyty w Ankarze.

Szef węgierskiej dyplomacji uważa, że turecki prezydent jako jedyny podjął udaną próbę mediacji w czasie wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Według niego Turcja odgrywa też znaczącą rolę w zarządzaniu kryzysem energetycznym w Europie. Dodatkowo, zdaniem ministra Szijjártó, bez Turcji nie można sobie poradzić z trzecim wyzwaniem dla kontynentu, czyli nielegalną migracją.

„Szwecja i Finlandia są gotowe do dołączenia do NATO”

Mocno popieramy dążenia Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO i uważamy, że są one w pełni gotowe – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA...

zobacz więcej

Inicjatywę nominacji prezydenta Erdogana do pokojowego Nobla węgierski minister przedstawi na posiedzeniu tak zwanej Rady Mędrców Organizacji Państw Tureckich, w której Węgry mają status obserwatora. Budapeszt ma od wielu lat dobre stosunki z Ankarą – stamtąd, gazociągiem Turkish Stream, płynie spora ilość błękitnego paliwa dla Węgier.

W czasie wizyty w stolicy Turcji minister Szijjártó pytany był o wstrzymywanie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO przez Węgry i Turcję.


Powiedział, że węgierski rząd popiera wejście tych dwóch krajów do Sojuszu, a ustawa ratyfikacyjna zostanie złożona w parlamencie w lutym. Jednocześnie zapowiedział, że nie będzie ponaglał Turków, bo jego kraj nigdy tego nie robi w sprawach, w których nie jest bezpośrednio zaangażowany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej